Чи були злочини конкістадорів страшнішими за ритуали ацтеків?
Президент Мексики вимагає від Іспанії вибачень за злочини, вчинені в ході колонізації. «Були масові вбивства… Так звану Конкісту зробили мечем і хрестом», — заявив Андрес Мануель Лопес Обрадор у відеозверненні до 500-річчя початку завоювання Мексики. Він також розповів, що направив офіційні листи з вимогою вибачень королю Іспанії та папі римському.
Уже відомо, що іспанський уряд вибачатися не буде. Вимогу відповісти за події 500-річної давнини міністр іноземних справ Жозеп Боррель назвав дивною. Політики відреагували ще різкіше. CNN цитує думку, що слова президента Мексики завдали «неприпустиму образу іспанському народу».
Президент Обрадор не згадав, що конкістадори зі священиками врятували багатьох індіанців від людожерської тиранії. Завоювання Ацтекської імперії, яка підкорила народи на півдні сучасної Мексики, відбувалося у 1519–1522 роках. Іспанські солдати на чолі з Ернаном Кортесом знищили велику державу так швидко завдяки помочі місцевих племен. Ті були раді позбавитися панування ацтеків з їх кривавими традиціями.
Культури давньої Мезоамерики
не відзначалися гуманністю. Ритуальні вбивства практикували й тольтеки, й майя. Однак найсильнішу жагу до крові мали ацтеки.
Згідно зі старими іспанськими джерелами, кожна п’ята дитина підкорених племен мала стати жертвою ацтекського ритуалу. Сучасні дослідники підозрюють у цьому перебільшення, але визнають безпрецедентний масштаб людських жертвоприношень. Версія істориків: 20 тисяч жертв щорічно.
Мемуари конкістадорів археологи підтверджують знахідками цомпантлі — дерев’яних стійок для публічної демонстрації черепів. Хроніст Дієго Дуран наводить розміри головного цомпантлі в ацтекській столиці Теночтітлані, що міг вмістити 60 тисяч черепів одночасно.
Черговий доказ жорстокості місцевих звичаїв був виявлений 2019 року під час розкопок храмового комплексу Темпло Майор, що в центрі сучасного Мехіко. На ритуальній платформі лежали останки принесених в жертву ягуара й 9-річного хлопчика. У обох були вирвані серця.