Загадкові теріантропи: коли люди почали малювати те, чого не існує

На території сучасної Індонезії знайдено найдавніші з відомих зразків образотворчого мистецтва — їм близько 44 тисяч років. Зображення тварин — витончені й реалістичні, а ось із людьми все складніше. Доісторичні художники малювали не звичайних людей, а теріантропів — істот, що мають характерні риси людини й тварин.

Людиноподібні створіння з мордами та хвостами ссавців, рептилій і птахів, які полюють на свиней і буйволів. Саме такі дивовижні зображення побачили дослідники, коли 2017 року зазирнули до печери Ліанг Булу Сіпонг 4 (Leang Bulu’ Sipong 4) на індонезійському острові Сулавесі. Про своє відкриття міжнародна група вчених розповіла 11 грудня 2019 року в журналі Nature.

На 4,5-метровому зображенні темно-червоним пігментом намальовано вісім гуманоїдів, які зі списами й мотузками полюють на шістьох тварин — чотирьох карликових буйволів аноа та двох бородавчастих свиней.

Фото наскельного зображення буйвола аноа з печери Ліанг Булу Сіпонг 4 на острові Сулавесі, Індонезія. Автор: Ratno Sardi

Потрійний рекорд

Проаналізувавши рівень радіоактивних ізотопів в «печерному попкорні», який утворився на скельному живописі, вчені дійшли висновку, що зображенням близько 43 900 років. Наразі це найбільш ранній з відомих прикладів фігуративного мистецтва. До цього найдавнішим вважався червоний диск з Ель-Кастільйо в Іспанії, вік якого оцінювали в 40 800 років.

Крім того, саме тут ми бачимо найдавніші зображення перевертнів. «Вчених давно цікавлять… зображення теріантропів у доісторичному мистецтві, бо вони, як заведено вважати, представляють найдавніші докази нашої здатності уявляти абстрактні сутності, яких не існує у природному світі», — відзначає співавтор статті Адам Брум, археолог з Університету Гріффіта в Брісбені, Австралія. Досі найбільш раннім зображенням теріантропа вважалася 40-тисячолітня статуетка людини з котячою головою, знайдена на території Німеччини.

4,5-метрова картина з Сулавесі показова також тим, що це ще й найбільш давній приклад сторітелінгу. На ній зображена сюжетна сцена, яка розповідає нам про полювання. Раніше першими свідченнями сторітелінгу вважалися печерні малюнки віком 21 тисяча років.

Наскельні зображення з печери Ліанг Булу Сіпонг 4 на острові Сулавесі, Індонезія. Автори: A. Brumm (створення і дизайн фігур); A.A. Oktaviana (цифрове відстеження зображень); R. Sardi (фотографії наскельних малюнків); C.C. Lee (фотографії живих тварин)

Це відкриття здатне зробити переворот в історії мистецтва. Як вважалося, воно розвивалося поступово: від найбільш ранніх абстрактних форм до фігуративних малюнків 35 тисяч років тому, і нарешті — до складних сцен із зображенням взаємодії багатьох предметів близько 20 тисяч років тому.

«Печерна картина з Ліанг Булу Сіпонг 4 свідчить, що не було поступової еволюції палеолітичного мистецтва від простого до складного близько 35 тисяч років тому», — стверджує співавтор дослідження Максим Ауберт з Університету Гріффіта.

Дослідники відзначають, що на острові Сулавесі вже знайдено більш як 240 печер зі стародавніми малюнками, які ще необхідно датувати. Найцікавіші відкриття — попереду.

Читайте далі, чому наші предки вбивали своїх дітей.

На обкладинці: фото наскельного зображення теріантропа з печери Ліанг Булу Сіпонг 4 на острові Сулавесі, Індонезія. Автор: Ratno Sardi

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter