Могила без тіла: в Римі знайшли гробницю легендарного засновника міста

Італійські археологи, можливо, знайшли могилу легендарного засновника Риму. Саркофаг виявився пустим, але ніякої містики — кісток там і не мало бути.

Про знахідку археологи повідомили минулої п’ятниці. Стародавню капличку, а в ній кам’яний саркофаг, виявили під сходами курії Юлія на римському Форумі. Кісток у саркофазі, який датують 6 століттям до н. е., не було.

Про могилу Ромула, яка нібито знаходилася на місці нової знахідки, писали античні автори. В 1 столітті до н. е. на цьому місці звели будинок Сенату. В кінці 19 століття саркофаг описав дослідник римських старожитностей Джакомо Боні, але не надав цій знахідці багато значення. За часів Муссоліні до курії Юлія добудували сходи, які перекрили вхід до гробниці. Але саркофаг дивом лишився цілим, і тепер його знайшли знов.

Вхід до імовірної гробниці Ромула. Джерело: Parco Colosseo
Розташування гробниці (позначена жовтим) відносно курії Юлія. Джерело: Parco Colosseo

Кісток самого засновника міста археологи знайти й не очікували. По-перше, немає надійних доказів, що Ромул справді існував. По-друге, за легендою Ромула чи то розірвали на шматки сенатори, чи то його тіло возніс на небо бог війни Марс. По-третє, гробницю збудували через двісті років після його смерті.

«Це не могила Ромула, а місце пам’яті, де відзначали культ Ромула», — заявила Альфонсіна Руссо, директорка археологічного парку «Колізей», який опікується давньоримськими пам’ятками в місті.

За легендою, брати-близнюки Ромул і Рем були нащадками героя Троянської війни Енея та онуками царя міста Альба-Лонга Нумітора. Вони вирішили заснувати нове місто, але посварилися щодо місця. Ромул вбив брата, а потім заснував Рим. За легендою, це сталося 753 року до н. е.

Знайдений саркофаг не доводить, що Ромул справді існував, але є важливим джерелом інформації про культ засновника міста у стародавніх римлян. Археологи продовжують досліджувати гробницю. Протягом двох років її планують відкрити для відвідувачів.

Читайте далі, як Цезар поводився в полоні у піратів.

На обкладинці: саркофаг та вівтар у гробниці. Джерело: Parco Colosseo

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter