Будьте здорові. Як неандертальці

Б’є — значить, неандерталець? Взагалі не факт. Палеонтологи сумніваються, що життя неандертальців було наповнене насильством. У будь-якому разі, по голові вони отримували не частіше за кроманьйонців, які прийшли їм на зміну. І рідше за нас.

  • Досі антропологи вважали неандертальців: по-перше — агресивними, по-друге — ламаними-переламаними. Часті бійки могли виникати через ендогамність — пошук чоловіками пари всередині своєї групи. А високий травматизм вважали неминучим на полюванні з ножами і списами на великих тварин.
  • Щоб перевірити ці гіпотези, вчені Тюбінгенського університету підрахували травми на добре збережених рештках неандертальців і кроманьйонців, які жили 80–20 тисяч років тому.
  • Результати дослідження опубліковані в журналі Nature: прижиттєву травму черепа отримували 9 з 114 неандертальців (7,9 %) і 12 з 90 більш пізніх homo sapiens (13 %). До цього числа входять смертельні і несмертельних пошкодження будь-якої природи: бійка, удар копитом, падіння.
  • До нашого часу небезпека зросла. 2012 року підсумовували результати досліджень, що охопили 25 тисяч дорослих жителів розвинених країн. Черепно-мозкові травми отримували 12 %. Половина травм стала результатом автомобільних пригод.

Хай би як, саме в кам’яній добі людина навчилася воювати. Коли і чому відбулися перші битви, розповідає WAS.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter