Геній не помилявся: неймовірний міст Леонардо да Вінчі для султана

Леонардо да Вінчі був генієм. Створені ним картини й малюнки говорять самі за себе, але його винахідницькі проєкти не всіма сприймаються достатньо серйозно. Єдиним винаходом Леонардо, який свого часу отримав широке застосування, був колісцевий замок для вогнепальної зброї. Сучасні вчені перевірили реалістичність іншого відомого творіння да Вінчі — неймовірного новаторського мосту, спроєктованого для османського султана.

Стамбульський челендж

Ще з 15 століття Османи хотіли з’єднати мостом Галату — головний торговельний район Стамбула — з протилежним берегом. Нарешті 1502 року султан Баязид II оголосив конкурс на побудову мосту через затоку Золотий Ріг. Нам відомо, що Леонардо да Вінчі запропонував султану проєкт небаченої доти конструкції. Але його так і не було реалізовано — Стамбул залишився без мосту через Золотий Ріг аж до 19 століття. Втім, креслення амбітної конструкції збереглися.

В 16 столітті ця споруда стала б найбільшим у всьому світі мостом з одним прогоном: його довжина мала бути близько 280 м. Це в 10 разів довше за аналогічні мости тих часів. Тоді мости зазвичай будувалися за технологією звичайних півциркульних арок, що вимагало б мінімум 10 опор для мосту такої довжини.

Але Леонардо запропонував радикально інший проєкт: одна сплюснута арка, яка була б достатньо високою, аби під нею могли проходити судна. Крім того, зовнішні підпори з кожного боку арки убезпечували конструкцію від бічних рухів, які зруйнували немало мостів.

Перевірка генія

Оригінальне креслення Леонардо й план моделі інженерів Массачусетського технологічного інституту. Фото: Karly Bast and Michelle Xie / techxplore.com.

Незвичний дизайн і грандіозність задуму зацікавили групу молодих дослідників із Массачусетського технологічного інституту — вони вирішили перевірити життєздатність планів Леонардо. Проаналізувавши історичні документи, тогочасні будівельні матеріали, технології та геологічні умови, команда інженерів збудувала детальну копію мосту в масштабі 1 до 500.

Да Вінчі не уточнював нічого про матеріали та методи будівництва, однак американські інженери дійшли висновку, що такий міст у 16 столітті могли створити лише з каменю — дерево чи цегла просто не витримали б навантаження, враховуючи довжину мостового прогону. Також було вирішено, що цей міст, як усі класичні кам’яні мости, скріплювала б сила гравітації — без застосування жодних кріплень чи будівельного розчину.

Тоді як повномасштабний міст складався б з тисяч камінних блоків, дослідники вирішили створити свою конструкцію зі 126 блоків, які зробили за допомогою 3D-принтера.

Ініціаторка проєкту інженерка Карлі Баст поруч зі моделлю мосту Леонардо. Фото: Gretchen Ertl / techxplore.com.

Спочатку блоки підтримували за допомогою тимчасової конструкції — риштування, — як це робиться і під час реального будівництва мурованих мостів. Після того як було вкладено замковий камінь, риштування зняли і конструкція вже міцно трималася. «Це сила геометрії. Це сильний, добре продуманий концепт. /…/ Він чудов знав, як працює фізика», — констатує ініціаторка проєкту інженерка Карлі Баст. Щоб перевірити заплановану винахідником витривалість конструкції до землетрусів, модель будувалася на двох рухомих платформах. Міст Леонардо пройшов випробування — продемонстрував стійкість, лише злегка деформувавшись під час горизонтальних рухів.

Завдяки сучасному американському експерименту, інженерну геніальність Леонардо да Вінчі можна вважати доведеною.

Далі читайте про 8 винаходів, за які можна подякувати Першій світовій війні.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter