«Коли від розлуки печінка стає кебабом». Знайдено новий лист Роксолани
Турецькі ЗМІ заявили про виявлення невідомого раніше листа, який 1526 року Хюррем, відома нам як Роксолана, написала Сулейману Пишному. Про його зміст розповідає авторка романів з життя османської еліти Олександра Шутко.
Перші сім листів українки до султана у 1950-х роках знайшла в архівах Стамбула турецька дослідниця Нігяр Анафарта. Згодом відшукали ще одне послання, але й цього замало. Листів мало бути значно більше, адже Сулейман більшу частину життя провів у військових походах, далеко від дружини.
У листах Хюррем-Роксолана османською мовою оповідала про тугу від розлуки з коханим та присвячувала чоловікові вірші.
До Сулеймана вона зверталася так: «світло мого життя з ангельським обличчям», «моє найвище дерево у райському саду», «коханий повелителю», «моя щаслива зірко», «лікарю моєї душі», «єдина надіє на цьому і тому світі», «володарю світу та вічності».
Про себе жінка писала: «сиротина», «безпорадна рабиня», «нещасна наложниця», «згоріла від вогню розлуки, з печінкою, що перетворилася на кебаб» тощо.
В останньому зі знайдених листів Хюррем-Роксолана розповідає, що передала Сулейманові змочене слізьми вбрання, яке просить його вдягнути: «Лише поруч із Вами зможу знайти спокій. Коли Ви зі мною, мені бракує слів, аби виказати свої щастя і радість. Спогади про дні та моменти, які ми провели разом, наповнюють мускусом серце. За Вашої відсутності я втішаюся цими спогадами. Коли вітри принесуть Вам мій біль, Ви зрозумієте стан Вашої рабині, яка стогне і божеволіє, як соловейко. /…/ Коли побачите мене, сповнену смутком, одразу ж зрозумієте, як я, хвора й знесилена, стогнала від розлуки, наче ней
».
За переказами польських послів, дружина Сулеймана народилася в Рогатині у родині православного священика. В гаремі її, звісно, навернули до ісламу. «Завдяки моєму султанові, я, знайшовши праведний шлях, обрала віру», – пише Хюррем. У цьому посланні вона також наголошує на важливості перемоги над невірними, себто християнами.
Підписала Роксолана свого листа традиційно, титулувавши себе бідною і нещасною рабинею.