Операція «Кондор» і аргентинська хунта: читаємо розсекречені документи ЦРУ
У квітні 2019 року Центральне розвідувальне управління США розсекретило понад 47 000 сторінок документів, що дозволяють встановити, яку роль у Брудній війні
зіграли Сполучені Штати.
За сім років правління аргентинської хунти, на чолі якої стояв військовий диктатор Хорхе Відела, було вбито від 10 000 до 30 000 людей. Першими, хто потрапив під роздачу, стали учасники лівих рухів, які організували протести проти державного перевороту Відели. Однак із посиленням репресій в жорна держави потрапляли прості громадяни, які не «сповідували» жодної ідеології. Хунта закрила парламент, запровадила цензуру, заборонила профспілки й встановила військовий контроль над штатами та муніципалітетами. Всі ці процеси отримали назву Proceso de Reorganización Nacional
.
Процес включав створення системи секретних в’язниць і секретної поліції, що займалася тортурами, викраденням людей і вбивством незгодних. Уряд розповідав, що захищає населення від комуністів, які влаштовують заворушення в містах. Аргентинська громадськість спочатку підтримувала репресії, вбачаючи в них необхідні заходи для наведення порядку, проте пізніше змінила свою думку. Показовою стала справа «матерів Пласа-де-Майо». Жінки виступали на площах з вимогою розшукати їхніх синів-студентів, яких затримали в ході операції «Ніч олівців»
. Як з’ясувалося пізніше, їх убили в катівнях в’язниць. В результаті двоє організаторів протесту матерів теж зникли.
До 1980 року протести почали сходити нанівець. Поступово уряд послабив репресії. Проте тодішнє становище Аргентини через порушення прав людини та корупцію значно погіршилося. Поразка у Фолклендській війні остаточно призвела до падіння влади військових 1983 року. Новий демократично обраний уряд створив Національну комісію зі зникнення людей (CONADEP) в грудні того ж року. Вона донині збирає докази злочинів хунти.
Слід звернути увагу на звіт глави Латиноамериканського департаменту ЦРУ Реймонда Воррена. Він проливає світло на деталі міжнародної операції «Кондор» — кампанії зі знищення опозиціонерів, переважно лівих, на території всієї Латинської Америки. У звіті зазначається, що мільйони доларів на рахунки хунт Аргентини, Чилі, Уругваю, Парагваю, Перу та Болівії надходили від американських компаній, розташованих в Аргентині. Крім того, латиноамериканські військові проходили навчання з жорстких методів боротьби проти повстанців в школі армії США.
Більшу частину грошей витрачали на операцію «Кондор», яка почалася близько 1968 року. Під час операції було вбито міністра закордонних і внутрішніх справ Чилі Орландо Летельєра, поета та члена Комуністичної партії Чилі Віктора Хару, аргентинську активістку Хагелін Дагмару й багатьох інших.
1977 року ЦРУ отримало угоду, укладену між країнами, де встановилося правління хунт. У ній було прописано етапи проведення операції «Кондор»:
- Визначити мету згідно з вимогами сторін;
- Прописати інструкції для оперативних груп;
- Надати людські та матеріальні ресурси;
- Сформулювати вимоги з експлуатації цих ресурсів.
Однією з ключових цілей операції були ліві партизани, які 1973 року об’єдналися в Junta de Coordinación Revolucionaria
.
1976 року Воррен попередив керівника операції «Кондор», що плани оперативної групи з ліквідації лівих бойовиків за кордоном можуть спровокувати суспільний неспокій і кинути тінь підозри на Сполучені Штати. Воррен написав: «Повинні бути вжиті всі заходи обережності, щоб агентство не було неправомірно звинувачено в участі в цьому виді діяльності».
1978 року посол США в Парагваї Роберт Едвард Вайт написав телеграму в Держдепартамент, в якій наводилися слова начальника штабу диктатора Парагваю Альфредо Стресснера. Він говорив, що співробітники латиноамериканського департаменту ЦРУ беруть участь у координації розвідданих між країнами Південної Америки.
«Очевидно, мова йде про мережу «Кондор», про яку всі ми чули за останні кілька років», — йдеться в телеграмі.
США направили в Аргентину 7 500 записів в рамках угоди, укладеної в останні місяці роботи адміністрації Барака Обами. Ця подія стала однією з найбільших передач розсекречених документів від одного уряду іншому.
Прокурори та правозахисники в Аргентині сподіваються, що нові записи допоможуть продовжити судове переслідування у справах убитих і зниклих безвісти. Понад 1 500 колишніх чиновників Аргентини вже притягнули до відповідальності за злочини, серед яких — тортури й вбивства школярів. А в липні 2019 року в Римі 24 колишніх військових з Болівії, Чилі, Уругваю і Перу отримали довічні терміни за злочини проти громадян Італії. За учасниками операції «Кондор» полюють, як за нацистами.
Читайте далі про криваве протистояння лівих і правих в Італії 1970-х.
Автор: Антон Візковський