Без ноги й серця: під Смоленськом знайдено рештки генерала-улюбленця Наполеона

Під цегляним танцювальним майданчиком радянських часів біля Смоленська виявлено останки французького генерала наполеонівської армії Шарля-Етьєна Гюдена. Вчені змогли впізнати легендарного офіцера за отриманими пораненнями.

Франко-російська команда вчених під час розкопок знайшла скелет без ноги, який пролежав у землі понад 200 років. Відомо, що Гюден був серйозно поранений в битві біля Валутиної гори в серпні 1812 року — гарматним ядром йому відірвало одну ногу і розтрощило іншу. Через кілька днів він помер.

Перед цим росіяни програли Смоленську битву, здали місто і почали відступ. 19 серпня 30 тисяч французів і 40 тисяч росіян зустрілися на полі бою в 20 км біля Смоленська. Французи виграли той бій — вони змогли захопити висоту, після чого російські війська під командуванням Михайла Барклая-де-Толлі відступили. Армія Наполеона втратила тоді 7 тисяч убитими, росіяни — 6 тисяч.

Наполеон Бонапарт знав Гюдена ще з часів навчання в Брієннській військовій школі та дуже добре до нього ставився. Одного разу французький імператор сказав, що той «давно б уже отримав жезл маршала, якби можна було роздавати ці жезли всім, хто їх заслуговував».

Дізнавшись про смерть старого друга, Наполеон розплакався і велів прославити свого загиблого. У трупа Гюдена вирізали серце, щоб поховати на цвинтарі Пер-Лашез, тіло поховали під Смоленськом.

Гробниця, в якій поховано серце Шарля-Етьєна Гюдена. Кладовище Пер-Лашез, Париж. Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ім’я Гюдена з’явилося на Тріумфальній арці в Парижі, а в Версальському палаці поставили бюст генерала, на його честь також назвали паризьку вулицю.

Археологи впевнені, що виявлений скелет без лівої ноги й із травмами правої належить Гюденові — згідно з французькими джерелами тієї епохи, генералу ампутували ногу вище коліна. Зараз вчені зв’язалися з його нащадками у Франції, щоб за допомогою тестів ДНК підтвердити, що знайшли саме Шарля-Етьєна Гюдена.

«Це — історичний момент не тільки для мене, але, думаю, і для двох наших країн», — заявив французький археолог П’єр Малиновський.

ЧИТАЙТЕ ДАЛІ ПРО ПРЕЗИДЕНТА, ЯКИЙ НАСЛІДУВАВ НАПОЛЕОНА І ПОГУБИВ КРАЇНУ.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter