Останній падішах та останній халіф. Як пішла в небуття Османська імперія

1 листопада 1922 року завершилася історія Османської імперії, яка тривала шість століть. Престол залишив останній, 36-й султан (падишах) Мехмед VI Вагідеддін.
Йому зовсім не позаздриш — Мехмед став султаном у 1918 році, наприкінці Першої світової війни, яку турки програли. У наступні роки нічого доброго в країні не сталося: ганебний мир, вторгнення чужих армій, окупація. Справитися з цими проблемами міг не султан, а військовий Мустафа Кемаль, майбутній Ататюрк.
У 1922 році в Османській імперії існувало двовладдя: у Стамбулі — двір і уряд султана, в Ангорі (Анкара) — Великі національні збори Туреччини (ВНСТ) на чолі з Кемалем. Останні мають незрівнянно більший авторитет і отримують міжнародне визнання як законний турецький уряд.
1 листопада GNST проголосував за скасування султанату. Кемаль, виступаючи в той день на Асамблеї, не стримував висловлювань щодо Мехмеда — він назвав його безсердечною істотою і підлим катом, який намагався знищити країну за наказом іноземних держав.
Мехмед не встояв і визнав, що більше не падишах. Яка година вина з батьківщини, втративши в палаці Елдіза. Але докори в Стамбулі стали для нього небезпечними, і екс-султан попросив англійців привезти йогу з країни. 17 листопада в супроводі британського генерала Чарльза Харінгтона Мехмед покинув палац і сів на корабель Королівського флоту, що прямував на Мальту. Сім’я не знала про це і залишилася в палаці. Останній падишах оселився в Італії, де й помер у 1926 році.
З XVI століття османські султани також носили релігійний титул халіфа — вождя всіх мусульман. 1 листопада 1922 року халіфат не було скасовано, а відокремлено від султанату. Незабаром халіфом був призначений Абдул-Меджид II, двоюрідний брат Мехмеда, який вважався його спадкоємцем престолу. Це була церемоніальна позиція, яка ні на що не впливала. У 1924 році вже в Турецькій Республіці халіфат також був ліквідований. Всі представники османської династії (зокрема сім’я Мехмеда, яка залишилася в Стамбулі) повинні були залишити країну.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter