Вечірка мажора та бунт гладіаторів: як розважалися в Помпеях за 20 років до трагедії

Перед тим, як 79 року нашої ери стародавнє місто Помпеї було знищено виверженням Везувію, місцеві жителі вміли потужно розважатися, відчайдушно бунтувати й щиросердно допомагати одне одному. Про це свідчать нещодавно розшифровані написи на одній із помпейських гробниць.

Супервечірка

В стародавньому тексті йдеться про грандіозну вечірку на честь повноліття дуже багатого юнака, який досяг віку дорослого громадянина. Серед розваг були банкет на майже 7 тисяч людей і шоу за участю 416 гладіаторів.

Напис стверджує, що для бенкету виставили 456 великих диванів, на кожному з яких могли сидіти 15 людей. Тобто передбачалися місця для 6 840 гостей. Святкування тривало кілька днів чи навіть цілий тиждень, розповідає директор Археологічного парку Помпеїв Массімо Осанна.

Отримані дані дозволяють вченим розрахувати приблизну кількість жителів Помпеїв напередодні загибелі міста. На бенкеті, скоріш за все, були присутні дорослі чоловіки з політичними правами. Це десь 27–30 % жителів. Осанна припускає, що населення міста складало близько 30 тисяч людей.

Голод і бунт

Роздавання хліба. Настінний живопис з будинку VII.3.30 в Помпеях. Фото: S.P. Kershaw / open.conted.ox.ac.uk / CC BY-NC-SA 3.0

У написі також згадуються менш веселі сторінки життя стародавніх Помпеїв. Зокрема — голод, під час якого багатій, який колись влаштував супервечірку, продавав пшеницю за зниженою ціною і організував безкоштовну роздачу хлібин. Відома помпейська мозаїка з відповідним сюжетом, на думку італійського дослідника, може зображати саме ці події.

Ще в могильному тексті йдеться про відомі з античних джерел події. За 20 років до загибелі Помпеїв у місті спалахнув бунт під час гладіаторських боїв. Давньоримський історик Тацит згадує це повстання у своїх «Анналах». Розшифрований напис розповідає, що імператор Нерон наказав тоді виселити з міста всі гладіаторські школи та тих з городян, причетних до безладь. Але згаданий помпейський багатій особисто вмовив Нерона помилувати деяких жителів міста. Це відчить про його високий статус.

Повстання в амфітеатрі міста Помпеї. Настінний живопис. Фото: S.P. Kershaw / open.conted.ox.ac.uk / CC BY-NC-SA 3.0

То ким же був цей пан? Ім’я чоловіка прочитати не вдалось, бо воно було написано на частині гробниці, яка не збереглась. Осанна вважає, що це міг бути Гней Аллей Нігидій Май — відомий давньоримський політик і бізнесмен. На користь цієї версії свідчить той факт, що поблизу поховання з написом розташована усипальниця названого батька Мая — Марка Аллея Мінія.

Далі читайте, що привезти зі Стародавнього Риму, якщо ви жмикрут.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter