1919 рік — перше застосування танків в Україні
Навесні 1919 року «білі» росіяни билися з «червоними» за Донбас. Більшовики щойно захопили Луганськ. Аби зняти загрозу своєму Південному фронту, денікінці
спланували контрнаступ за участі важких танків Mark V
і легких Mark A
.
Ешелон з технікою британського виробництва прибув з Новоросійська до Харцизька. 23 травня три машини підтримали атаку «білих» на станцію Ханженково біля Макіївки. Це стало першим бойовим застосування танків на українській території.
«Марки» перемагали самим своїм виглядом, подекуди без пострілів: більшовики негайно відступали при їхньому наближенні. Вже наступного дня вони покинули Юзівку (нині — Донецьк), а 25 травня — станцію Ясинувата, де залишили три бронепотяги.
До кінця травня денікінські війська вже стояли в Дебальцевому й Луганську, а кубанські козаки генерала Шкуро відкинули загони союзного «червоним» Нестора Махна. Це дозволило Збройним силам Півдня Росії вийти на оперативний простір і наступати по всьому фронту: на Причорномор’я, Крим, Катеринославщину, Харківщину.
Одним із факторів тодішніх перемог Денікіна було застосування танків. У своїх мемуарах «Очерки русской смуты» генерал зазначив: «Огромные потери, понесенные в боях и в большей еще степени от дезертирства, ослабили большевистские армии. […] Появление впервые на этом фронте английских танков произвело на большевиков большое впечатление и еще более увеличило их нервность».
Проте бої за Донбас не обійшлися без втрат заморської техніки. 5 червня радянський бронепотяг «Вуглекоп» підбив Mark V: сім з десяти членів екіпажу загинули. В цьому бою дісталося й бронепотягу: його знерухомили і потім добили.
З березня до жовтня 1919 року Збройні сили Півдня Росії одержали через Новоросійськ 73–74 британських танки, але далеко не всі використали в Україні. По всій території колишньої Російської імперії більшовики змогли захопити 15 штук. Два з них стали пам’ятниками в Луганську, один — в Харкові.
До Другої світової Mark V стояв також у Києві на вулиці Кірова (тепер — Грушевського), але під час окупації він був вивезений німцями. Можливо, київський трофей був серед тих двох «Марків», які західні союзники побачили в захопленому Берліні. Є неперевірені свідчення їхньої участі в обороні міста.
Далі читайте, як з «білими» боровся полярник Папанін.
На обкладинці: танк Mark V 9186 «Дєрзкій» в оточенні військ Донської армії, 1919 рік