10782

Піца для Горбачова: як журналіст з США образив президента СРСР

28 листопада 2019 року журналіст Пол Масгрейв у матеріалі для Foreign Policy згадав рекламу мережі піцерій Pizza Hut 1997 року. Її добре пам’ятають і в нас, і в США, адже там знявся перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов.

Перший заклад під вивіскою Pizza Hut з’явився в Радянському Союзі ще 1990 року. Брендом тоді володіла PepsiCo, яка на той час вже давно була на радянському ринку. З 1974 року працював розливний цех напою в Євпаторії, а з 1978-го — в Новоросійську. Відкриття Pizza Hut в Москві підкреслювало, що мережа піцерій не тільки найбільша в США, але й міжнародна.

У своєму матеріал Масгрейв стверджує, що Горбачова обрали, тому що в США і Західній Європі він був куди популярнішим, ніж у Росії. Сам колишній генсек і президент піцу в кадрі їсти відмовився, тому до зйомок залучили його 10-річну онуку Анастасію. На російському телебаченні ролик не показували, але люди все одно про нього знали, а з появою інтернету, він розлетівся по всьому світу. У процес Pizza Hut вклалися ґрунтовно. І це не тільки гонорар Горбачову, а й масовка, перекриття Червоній площі та камери на території Кремля. Зараз рекламу вважають невдалою, вона часто попадає до списків найгірших рекламних роликів за участю знаменитостей.

За словами журналіста, знятися в рекламі Горбачова змусила бідність. Період в його житті був і правда непростий — 1997 року він отримував всього $ 2 пенсії, його «Міжнародний Фонд соціально-економічних і політологічних досліджень» потребував коштів, а на виборах президента роком раніше Михайло Сергійович набрав всього 0,5 %.

Горбачов на статтю Масгрейва образився: «Ні про яку бідність мова не йшла, в грошах я зовсім не мав потребу, особливо, якщо порівнювати з більшістю населення країни… А американські журналісти, які вирішили все це написати, сильно мене засмутили й образили». Але підтвердив, що гонорар за рекламу віддав тоді у свій Фонд.

1997 року, коли рекламний ролик тільки вийшов, Михайло Сергійович вже коментував свою участь для CNN. Тоді Горбачов теж визнав, що йому потрібні для різних некомерційних проєктів: «Я зараз у процесі створення бібліотеки та архіву перебудови, і цей проєкт вимагає певних коштів». І вже тоді експрезидент назвав свою участь винятковим випадком, адже і до, і після Pizza Hut він відхилив багато подібних пропозицій від різних компаній. А в цьому випадку погодився, тому що поважає піцу.

«Піца — це особливий вид їжі, тому що вона робить те, що я завжди хотів: вона об’єднує людей. Це важлива частина життя. Це не тільки споживання, але й спілкування. Якби я не побачив, що це корисно для людей, я б на це не погодився», — розповів Горбачов CNN в грудні 1997-го.

Можливо, журналіст Пол Масгрейв дійсно був до Горбачова занадто суворий і екс-генсек просто любить піцу.

Читайте далі про дьонер-кебаб, який, можливо, придумали кримські татари.

Скрін на обкладинці: Tom Darbyshire / Youtube

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter