

Останнє царське щастя. Підводна партія алкоголю для Миколи II
Із затонулого судна на дні Балтійського моря дістали десятки ящиків раритетних міцних напоїв. Вони, ймовірно, були останньою партією алкоголю, яку намагалися доставити зі Швеції для російського царя. Микола II так і не отримав своє пальне — через німецьку субмарину. Про алкоскарб часів Першої світової війни розповідає WAS.
Шведський пароплав «Кайрос» лежав в Аландському морі
на глибині 77 м. Його знайшла команда пірнальників Ocean X Team, яка професійно займається пошуком підводних скарбів й історичних артефактів. На борту було 50 ящиків коньяку і 15 ящиків лікеру. Згідно з документами, загалом судно везло 2 тонни спиртного. «Це було останнє відправлення і для Росії, і для царя», — відзначає Петер Ліндберґ, засновник шведської дослідницької групи.



Ocean X Team знайшла «Кайрос» ще 1999 року. Дослідники почали пірнати до нього кілька років тому, але змушені були припинити занурення через те, що рибальські сіті вкривали уламки. Врешті цінні пляшки вдалося дістати, використовуючи два дистанційних підводних апарати.
Всього підняти вдалося близько 900 пляшок. 600 з них — коньяк нині вже неіснуючої марки De Haartman & Co, інші — це славнозвісний міцний лікер Бенедиктин
, яким нині володіє компанія Bacardi. Деякі корки були пошкоджені, в деяких пляшках утворився осад, але з більшістю — все добре. Шведська команда сподівається отримати добрячі гроші за цей скарб.
1997 року Ocean X Team знайшли уламки іншого судна, яке також везло алкоголь до Російської імперії. Тоді дістали близько 3000 пляшок шампанського. Багато з них пішли з молотка за $ 5–10 тисяч кожна, деякі продавалися значно дорожче. Вартість нинішньої знахідки оцінюють в мільйони доларів.

Під час Першої світової війни Швеція була нейтральною країною, але німецький флот топив будь-які судна, що везли військові припаси до Росії. 19 травня 1917 року «Кайрос» зупинив для огляду німецький підводний човен. Окрім алкоголю німці знайшли вантаж сталі й машинних деталей, тому капітан вирішив підірвати судно зарядом вибухівки. Шведську команду взяло на борт інше судно, всі моряки «Кайроса» успішно повернулися додому.
В Російській імперії напередодні Першої світової було запроваджено «сухий закон» — з 19 липня 1914 року торгівлю алкоголем було заборонено. Схоже, царя та його оточення цей закон не стосувався.