Пивний апокаліпсис у Лондоні: коли алкоголь жорстоко вбиває

17 жовтня 1814 року на лондонській броварні «Мо і компанія» сталася дивна трагедія. Один з двадцяти дев’яти металевих тросів, які підтримували резервуар з пивом, розірвався. Ймовірно, через дефект. Решта тросів не втримали величезну посудину і полопалися — чан луснув. Хвилі рідини з нього щосили понеслися на інші чани броварні. Вони теж почали вибухати й настільки потужно, що цегляна кладка стін будівлі підкосилися і пиво прорвалось на вулиці. Вважається, що це був портер.

А тепер трохи арифметики. Середній розмір резервуарів для пива становив 6 метрів у висоту і 18 метрів в діаметрі. Вартість такого резервуара на той час становила 10 тисяч фунтів стерлінгів, тому купівля такого устаткування вважалася справжнім святом. Чан вміщував 3550 барелів пива. 1812 року 1 барель пива дорівнював 166,36 літра. Отримуємо 590 тисяч літрів пива. Тобто 590 тонн в одному чані. За деякими даними, резервуари на тій броварні були ще більшими — до 610 тонн. Виходить, що на вулиці Лондона вилилось до 1,5 мільйона літрів хмільного напою.

Будинок на вулиці Tottenham Court Road до катастрофи. Джерело: Wilkinson, reprinted by Edward Walford, 1878 — 'Tottenham Court Road', Old and New London: Volume 4 (1878), pp. 467-480 / Wikimedia Commons

Пивне цунамі потекло лондонськими нетрями. Деякі будівлі було сильно пошкоджено, кілька хистких будинків — зруйновано вщент. Чоловіки, жінки й діти були поховані під уламками. Багато лондонців отримали травми. Пиво вривалось в будинки через двері та вікна, тож люди тонули в підвальних приміщеннях.

«Всі одразу, і я також виявив, що несеться гуркіт вперед із великою швидкістю, чани, які лопаються так раптово, що майже позбавили мене подиху. Гуркіт від падаючих будівель на відстані, й задушливих випарів, які були в моїх вухах і ніздрях. Мене врятували люди, які відразу ж зібрались навколо, і від яких я дізнався про характер лиха, що спіткало мене», — розповів пізніше журналістам один з очевидців повіді.

Коли пінна хвиля зупинилася, неушкоджені перехожі збагнули, що сталося й кинулися до пива. Вони руками зачерпували напій, стоячи на колінах і хлебтали брудне пиво прямо з дороги. Вулиці були настільки забиті, що це ускладнювало рятувальні дії. Через кілька годин, людей врятували з-під уламків і доставили до лікарні. Поруч з пораненими лежали й ті, хто обпився пивом.

Того дня близько восьми людей від 3 до 63 років померли через утоплення, тяжкі травми та інтоксикацію. Їхні домовини виставили на вулиці, де перехожі могли залишити монети, аби допомогти оплатити поховання. А гіркий аромат пива вітер розвіював Лондоном ще кілька тижнів.

Власника броварні «Мо і компанія» намагалися судити, але суддя і присяжні дійшли висновку, що «цунамі з пива» було лише «діянням Божим». Зараз на місці цієї броварні розташований театр.

Читайте далі, як у Російській імперії бунтували проти картоплі.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter