

Най тебе Тот копне: страшні прокльони з античної Юдеї
Навіть два століття по тому, як римські імператори зробили християнство державною релігією
, жителі Східної Римської імперії проклинали одне одного за допомогою язичницьких богів.
У жовтні 2019 року було розшифровано грецьке гравіювання 6 століття нашої ери на свинцевій табличці, знайденій серед руїн античного театру на території Ізраїлю. Про стародавню ненависть, яка могла б здивувати навіть сучасних спортсменів-конкурентів, розповідає WAS.
Успішний танцюрист на ім’я Манна, який виступав у театрі Кесарії Палестинської
, отримав велику дозу прокльонів від свого хейтера, ймовірно, — конкурента-танцюриста. Професор римської історії Університету Верони Аттіліо Мастрочінке розповідає, що винагорода для переможця танцювального конкурсу була значною, не говорячи вже про те, що на кону були слава й репутація.
«Зв’яжіть йому ноги, щоб не зміг танцювати Манна. Прив’яжіть очі, руки, стопи, щоб були вони мляві у Манни, коли танцюватиме він у театрі», — було викарбувано грецькою мовою на табличці проклять.
Зробити це недоброзичливець просив різних богів, включно з Тотом — давньоєгипетським богом чаклунства і мудрості. Він також закликав «демонів неба, демонів повітря, демонів земля, демонів підземного світу, демонів моря, річок, демонів джерел» зробити шкоду Манні.
«Скручуйте, затемнюйте, зв’язуйте, зв’язуйте разом очі. /…/ Він мусить повільно рухатись і втрачати рівновагу. /…/ Він має бути зігнутим і зганьбленим», — говорить давній напис.

Цю табличку проклять
знайшли ще в середині минулого століття, але запис було дуже важко розшифрувати. Проте нещодавно професор Мастрочінке використав новий метод. За допомогою спеціальної програми було створено численні фотографії артефакту з освітленням під різними кутами й дослідник отримав чіткіше зображення.
У 6 столітті Палестина — колишня Юдея — контролювалася Візантійською імперією. Тож можливо, що Манна та його ненависник належали до суперницьких фракцій. У Візантії дуже часто спортсмени й артисти утворювали своєрідні партії — «сині», «зелені», «білі», «червоні», — суперництво між якими іноді призводило до заворушень і справжніх бунтів.
«Ця табличка проклять, разом з багатьма іншими, створеними в пізній імперський період та в ранньому Середньовіччі, підтверджує, що християнізація Римської імперії не зупинила зловмисне магічне мистецтво… навпаки, подібні практики все більше поширювалися і ставали все більш витонченими», — резюмує професор Мастрочінке.