Най тебе Тот копне: страшні прокльони з античної Юдеї

Навіть два століття по тому, як римські імператори зробили християнство державною релігією, жителі Східної Римської імперії проклинали одне одного за допомогою язичницьких богів.

У жовтні 2019 року було розшифровано грецьке гравіювання 6 століття нашої ери на свинцевій табличці, знайденій серед руїн античного театру на території Ізраїлю. Про стародавню ненависть, яка могла б здивувати навіть сучасних спортсменів-конкурентів, розповідає WAS.

Успішний танцюрист на ім’я Манна, який виступав у театрі Кесарії Палестинської, отримав велику дозу прокльонів від свого хейтера, ймовірно, — конкурента-танцюриста. Професор римської історії Університету Верони Аттіліо Мастрочінке розповідає, що винагорода для переможця танцювального конкурсу була значною, не говорячи вже про те, що на кону були слава й репутація.

«Зв’яжіть йому ноги, щоб не зміг танцювати Манна. Прив’яжіть очі, руки, стопи, щоб були вони мляві у Манни, коли танцюватиме він у театрі», — було викарбувано грецькою мовою на табличці проклять.

Зробити це недоброзичливець просив різних богів, включно з Тотом — давньоєгипетським богом чаклунства і мудрості. Він також закликав «демонів неба, демонів повітря, демонів земля, демонів підземного світу, демонів моря, річок, демонів джерел» зробити шкоду Манні.

«Скручуйте, затемнюйте, зв’язуйте, зв’язуйте разом очі. /…/ Він мусить повільно рухатись і втрачати рівновагу. /…/ Він має бути зігнутим і зганьбленим», — говорить давній напис.

Щойно розшифрована свинцева табличка з прокляттями на адресу танцюриста з Кесарії Палестинської на ім’я Манна. Фото: Attilio Mastrocinque / livescience.com

Цю табличку проклять знайшли ще в середині минулого століття, але запис було дуже важко розшифрувати. Проте нещодавно професор Мастрочінке використав новий метод. За допомогою спеціальної програми було створено численні фотографії артефакту з освітленням під різними кутами й дослідник отримав чіткіше зображення.

У 6 столітті Палестина — колишня Юдея — контролювалася Візантійською імперією. Тож можливо, що Манна та його ненависник належали до суперницьких фракцій. У Візантії дуже часто  спортсмени й артисти утворювали своєрідні партії — «сині», «зелені», «білі», «червоні», — суперництво між якими іноді призводило до заворушень і справжніх бунтів.

«Ця табличка проклять, разом з багатьма іншими, створеними в пізній імперський період та в ранньому Середньовіччі, підтверджує, що християнізація Римської імперії не зупинила зловмисне магічне мистецтво… навпаки, подібні практики все більше поширювалися і ставали все більш витонченими», — резюмує професор Мастрочінке.

Далі читайте про сміття, яке розкриває причини зубожіння Візантії.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter