Жінка не на кухні: подивіться в очі скандинавської воїтельки
Довгий час участь жінок-вікінгів у походах і боях була акуратним припущенням, заснованим на кількох уривках зі скандинавських саг. Але археологія знаходить все більше підтверджень того, що північні жінки часто билися пліч-о-пліч з чоловіками. Черговим доказом став 1000-річний скелет, знайдений на кладовищі вікінгів у Солері, Норвегія.
Знахідка відразу здивувала археологів. Жіночий скелет, але разом з ним було поховано цілий арсенал зброї — мечі, сокира, спис, щит і стріли. Пояснити дивину допомогла реконструкція обличчя жінки. У неї на лобі виявили велике поранення від удару мечем. Навіть більше, судячи з аналізу травми, її намагалися лікувати, і не факт, що вона стала причиною смерті. На думку археолога Елли Аль-Шамах, поруб на лобі — типове бойове поранення, яке вікінги часто отримували в боях. Цю сувору жінку поховали з належними почестями.
Отже, перед нами скелет воїна.
Scientists reconstruct face of 1,000-year-old Viking warrior woman https://t.co/coJr9sQv7v #science pic.twitter.com/aiCOGajyx1
— Science News 2019 (@sciencenews2019) November 3, 2019
Інші вчені поділяють таку точку зору. Археолог і експерт з давньої Скандинавії, професор Ніл Прайс вважає, що найцікавіше про жінок-воїнів ми ще маємо дізнатися, бо безліч поховань вікінгів поки ще ніхто детально не досліджував: «У світі вікінгів так багато інших поховань… мене зовсім не здивує, якщо ми знайдемо більше [войовниць]».
Прикладів чимало. Взяти хоча б скелет, знайдений ще 1889 року в Бірці, Швеція. Більше сотні років вважалося, що це була могила знатного й шанованого воїна, ватажка набігу або місцевого військового вождя. В могилі було багато дорогої зброї, одяг із шовку і скелети двох коней, що свідчить про високий статус. Однак ДНК-аналіз 2017 року показав, що останки в могилі жіночі. Деякі вчені вважають, що це просто помилка чи дивний збіг. Тільки збігів виходить занадто багато. Схоже, жінки-войовниці зустрічалися серед вікінгів не так уже й рідко.