Празька дефенестрація

30 липня 1419 року керівників міськради Праги викинули з вікна ратуші. Ні, причиною не була відсутність гарячої води.

Ще за сто років до виступу Мартіна Лютера і виникнення протестантизму чехи почали боротьбу за оновлення католицької церкви. Прихильників реформістських течій називали гуситами, за прізвищем головного ідеолога Яна Гуса.

Серед іншого, гусити вимагали причащати мирян не лише хлібом, а й вином, що раніше дозволялося тільки священикам. Король Вацлав IV пішов на зустріч і передав новому руху три храми в Празі. Після королівського указу до міста стали з’їжджатися реформісти. Відбувались вуличні заворушення, потім — арешти гуситів.

30 липня 1419 року в церкві Діви Марії Сніжної радикальний гуситский проповідник Ян Желівскій говорив, що гряде Страшний Суд, і справжні християни мають повстати проти грішників. Після закінчення меси кілька сотень революціонерів захопили католицький собор, причастилися там з вином і пішли до ратуші звільняти заарештованих товаришів.

Керівники міста відмовилися випускати заколотників. Тоді гусити ввірвалися до ратуші. Бургомістра, суддю, кількох членів міської ради викинули з вікна і добили на землі. Заміну їм Желівскій вибрав з числа гуситів. Незабаром в Празі будуть пограбовані католицькі монастирі та будинки, що належали німцям .

Після дефенестрації (латиною de — витягти, fenestra — вікно) почнеться релігійна війна. За 30 років загинуть сотні тисяч людей.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter