Предки Бориса Джонсона: рабиня з Кавказу та турецький міністр

Протягом років у британській політиці нинішній прем’єр-міністр Борис Джонсон часом казав речі, через які йому закидають нелюбов до мігрантів та ісламофобію. Відкидаючи звинувачення, він іноді згадує, що сам є нащадком вихідців із Туреччини. А ще – черкеської рабині.

Російська імперія у 19 столітті довго й тяжко підкорювала Північний Кавказ. З винищенням та вигнанням корінних народів. Серед тих, хто постраждав найбільше, були черкеси, вони ж адиги. У 1860-70-х сотні тисяч черкесів примусово були виселені до Османської імперії.

Сьогодні черкеські національні організації, деякі дослідники та влада Грузії визнають ті події (і масові вбивства, і переселення) геноцидом. Якщо в Туреччині в наш час живе 2-3 мільйони черкесів, то в Росії – лише 718 тисяч.

На турецьких землях багатьом черкесам також було тяжко – вони опинялися на невільничих ринках. Серед них була прапрабабуся Бориса Джонсона Ханіфе Феріде. У 13-річному віці вона була куплена в Стамбулі турком Ахмедом Хамді. Ханіфе стала його дружиною. У 1869 році в них народився син Алі Кемаль.

Алі Кемаль займався журналістикою, редагуванням та політикою та став відомою в країні людиною. Кілька місяців у 1919 році Алі Кемаль встиг побути міністром іноземних справ Османської імперії. Але мав чимало ворогів – націоналісти ненавиділи його за ліберальні погляди та виступи на захист вірмен, які тоді пережили геноцид.

У 1922 році військові жорстоко вбили Алі Кемаля як «зрадника», повісивши тіло на дереві.

Якийсь час Алі Кемаль жив як політемігрант у Великій Британії. У Лондоні лишилися його син та донька від першої дружини Вілфрід Брун (сама вона померла невдовзі після народження сина). Виховувала дітей бабуся по материнській лінії. Коли син Алі Кемаля Осман підріс, він взяв ім’я матері та дівоче прізвище бабусі – і став Вілфрідом Джонсоном. Його онуком і є Борис Джонсон.

До речі, російська преса на підставі цього іноді писала про «русские корни» політика.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter