Реджинальд Воронцов, який вигадав велосипед
У 1980-х цей велосипед коштував дорожче за «Запорожець» і трохи дешевше за «Жигулі» — до 6500 радянських рублів. Рами моделі «Тахіон» досі шанують і розшукують фанати велоспорту. А тепер її конструктору потрібна допомога.
За кілька років до Олімпіади-80 харківського інженера і майстра спорту Реджинальда Воронцова призначили головним конструктором спортивних велосипедів ЦКТБ велобудування у Харкові — єдиного спеціалізованого бюро у Союзі. Тоді на міжнародних змаганнях радянська команда виступала на італійських велосипедах. Це треба було виправити.
Спортивний апарат мав бути легким, в міру жорстким, добре керованим, аеродинамічним, ергономічним, мав відзначатися добрим накатом. Модель Воронцова назвали «Тахіон» на честь гіпотетичної частинки, що у вакуумі рухається швидше за світло. Складена майже цілком з іноземних деталей, вона отримала сталеву раму — нижчу та коротшу за радянський стандарт. Основною відмінністю було кермо, закріплене за корону вилки, завдяки цьому посадка гонщика була більш аеродинамічною.
З вагою 8–9 кілограмів, залежно від комплектації, «Тахіон» став одним з найлегших велосипедів у світі та єдиним велосипедом радянського виробництва, який здобув гарну репутацію закордоном. До початку 1990-х на Харківському велозаводі за індивідуальними замовленнями зібрали близько 450 «Тахіонів» різних модифікацій.
Вони принесли чимало перемог.
1983 року Олег Лядов на «Тахіоні» виграв індивідуальні 50-кілометрові перегони на чемпіонаті СРСР. На чемпіонаті світу 1985 року майбутній тренер збірної України Василь Жданов на «Тахіоні» в складі радянської четвірки виграв з рекордом «розділку» на 100 кілометрів.
На пенсії Реджинальд Воронцов продовжив будувати та ремонтувати велосипеди. Брав участь у перегонах, катався на велосипеді навіть взимку. Нещодавно у 81-річного конструктора стався інсульт. Потрібна реабілітація, мізерної пенсії не вистачає.
19 грудня на Київському велотреці відбувся аукціон на підтримку Воронцова. Як ще можна допомогти, читайте за посиланням.