Реджинальд Воронцов, який вигадав велосипед

У 1980-х цей велосипед коштував дорожче за «Запорожець» і трохи дешевше за «Жигулі» — до 6500 радянських рублів. Рами моделі «Тахіон» досі шанують і розшукують фанати велоспорту. А тепер її конструктору потрібна допомога.

За кілька років до Олімпіади-80 харківського інженера і майстра спорту Реджинальда Воронцова призначили головним конструктором спортивних велосипедів ЦКТБ велобудування у Харкові — єдиного спеціалізованого бюро у Союзі. Тоді на міжнародних змаганнях радянська команда виступала на італійських велосипедах. Це треба було виправити.

Спортивний апарат мав бути легким, в міру жорстким, добре керованим, аеродинамічним, ергономічним, мав відзначатися добрим накатом. Модель Воронцова назвали «Тахіон» на честь гіпотетичної частинки, що у вакуумі рухається швидше за світло. Складена майже цілком з іноземних деталей, вона отримала сталеву раму — нижчу та коротшу за радянський стандарт. Основною відмінністю було кермо, закріплене за корону вилки, завдяки цьому посадка гонщика була більш аеродинамічною.

З вагою 8–9 кілограмів, залежно від комплектації, «Тахіон» став одним з найлегших велосипедів у світі та єдиним велосипедом радянського виробництва, який здобув гарну репутацію закордоном. До початку 1990-х на Харківському велозаводі за індивідуальними замовленнями зібрали близько 450 «Тахіонів» різних модифікацій.

Вони принесли чимало перемог.

1983 року Олег Лядов на «Тахіоні» виграв індивідуальні 50-кілометрові перегони на чемпіонаті СРСР. На чемпіонаті світу 1985 року майбутній тренер збірної України Василь Жданов на «Тахіоні» в складі радянської четвірки виграв з рекордом «розділку» на 100 кілометрів.

На пенсії Реджинальд Воронцов продовжив будувати та ремонтувати велосипеди. Брав участь у перегонах, катався на велосипеді навіть взимку. Нещодавно у 81-річного конструктора стався інсульт. Потрібна реабілітація, мізерної пенсії не вистачає.

19 грудня на Київському велотреці відбувся аукціон на підтримку Воронцова. Як ще можна допомогти, читайте за посиланням.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter