Стильна зачіска, рельєфні сідниці: вчені реконструювали зображення воїна піктів

Зусилля науковців із Шотландії виявилися не марними — тепер людство може побачити вельми цікаве зображення піктського воїна. Він майже голий, але тримає в руці своєрідний спис. Що це все означає, розповідає WAS.

2017 року під час дорожніх робіт у шотландському місті Перт було знайдено моноліт 1,9 м на 0,7 м. Зображений на ньому чоловік зацікавив робітників й вони повідомили вчених. Щасливі шотландські археологи з головою занурилися у вивчення і реконструкцію зображення. Врешті наприкінці січня 2020 року вони опублікували статтю в журналі Antiquity з результатами дослідження.

Поверхня Таллохського Каменя — так назвали знахідку — була пошкодженою й частина різблення стерлася. Аби розібрати зображення, дослідники застосували техніку фотограмметрії — зшивання сотень фотографій предмета, зроблених під різними кутами.

Вирізьблений чоловік тримає спис із широким вістрям й округлою нижньою частиною — такі використовували в 3–6 століттях н. е. Вчені звертають увагу на його «характерну зачіску», «міцний торс» і «яскраво виражені сідниці». Вони також відзначають, що невиразна лінія довкола лівої щиколотки може свідчити про те, що він носив взуття або обтягуючі леґінси.

Науковці певні, що це піктський воїн. Піктами стародавні римляни називали групу племен, що жили на півночі й сході сучасної Шотландії. Назва — від латинського picti, що означає «розмальовані» — представники цього народу мали виразні татуювання і бойове фарбування. Вони були войовничими — билися з римлянами й кельтами, однак досі нам вкрай мало відомо про піктський воїнський етос.

Цей монумент стояв на кладовищі племінної еліти піктів. «Бойові цінності транслювалися вельми публічно — так, щоб бути видимими на фоні ландшафту й прикликати надприродний захист», — відзначає один з авторів дослідження доктор Марк Голл із Пертського музею.

Таллохський Камінь разом з іншими подібними монолітами зі сходу Шотландії дає можливість вивчати розвиток воїнської ідеології піктів до 6–7 століття, коли вже з’являються історичні документи з Шотландії. Науковці впевнені, що вирізьблені воїни свідчать про орієнтовану на війну суспільну організацію піктів — вона була принципово важливою для спротиву Римській імперії.

Далі читайте про загадкові наслідки різанини шотландських кланів.

На обкладинці: Таллохський Камінь і зображення піктського воїна на ньому. Джерело: Mark Hall et. al / Antiquity 2020

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter