

Різдвяне чудо: під час реставрації картини вчені побачили Христа
У грудні 2019-го, за тиждень до Різдва, реставратори з Нортумбрійського Університету (Англія) повідомили про неймовірне відкриття. Під час обстеження полотна 16 століття вони виявили під верхнім шаром фарби контури іншого малюнку — сцени народження Христа.
Картина невідомого автора, на якій зображено обезголовлення Іоанна Хрестителя, зберігається в англійському музеї Боуз, куди її в 19 столітті передали засновники музею Джон та Жозефіна Боуз. За оцінками дослідників, вона була написана приблизно 400 років тому, і скоріше за все, була частиною церковного вівтаря. Картина виконана на полотні, натягнутому на панель із дерев’яних дощок. Їх зіпсував час, але це — на щастя. Аби оцінити пошкодження, куратори музею звернулися до реставраторів з Нортумбрійського університету, які показали світу сакральний ескіз.
Обстеження картини реставратори почали з рентген-сканування, аби зрозуміти, що відбувається під шаром фарби. Під час сканування виявилося, що під поверхнею картини з Іоанном Хрестителем ховається інше зображення. Дослідники розпізнали фігури, які часто зустрічаються на картинах народження Христа. Там видно контури волхва, який простягає руки з дарами, янголів, котрі стоять на колінах, та дитини в яслах з німбом навколо голови.



За словами реставраторки та викладачки Нортумбрійського університету Нікі Ґрімальді, в релігійних картинах такого типу часто використовували позолоту, сліди якої чітко видно на рентгенівському знімку у німбі навколо дитячої голови.
«На рентгені ми бачимо лінії, які, на нашу думку, були підготовчими замальовками… Потім ці лінії були заповнені шаром іншої фарби, можливо,
свинцевим білим
, завдяки цьому їх і видно на рентгені», — зазначає реставратор.
Наразі Ґрімальді та експертка-криміналістка з Нортумбрійського університету Мішель Карлін продовжують вивчати картину, щоб більше дізнатися про її історію. Найближчим часом вони планують провести хімічний аналіз фарби — це має уточнити час створення картини. Схоже, музею її повернуть не скоро.