

Найвідоміший череп Африки може змінити історію походження людства
Майже століття тому, 1921 року, біля африканського міста Брокен-Гілл (нині — Кабве в Замбії) знайшли стародавній череп. Це були останки першого відомого представника homo rhodesiensis
— родезійської людини. Вважалося, що цей вид міг бути нашим предком. Тепер є вагомі причини в цьому сумніватися.
Череп із Брокен-Гілла вважається однією з головних знахідок викопних людей в Африці. Точно датувати його було непросто, але багато науковців вважали, що черепу близько 500 тисяч років. Однак нове дослідження міжнародної команди вчених встановило його вік досить точно.
У квітні 2020 року часопис Nature опублікував статтю, в якій дослідники вказують, що черепу з Брокен-Гілла близько 275–325 тисячі років. Вони аналізували землю біля знахідки, кістки голови, зуби та дрібні тваринні скам’янілості, знайдені поруч і всередині черепа. Датування здійснили за допомогою уранових ізотопів та методу електронного спінового резонансу (electron spin resonance dating).
«Тож так само, як у Євразії в пізньому
середньому плейстоцені
було багато еволюціонуючих популяцій неандертальців, денисівців, homo floresiensis, homo luzonensis і, можливо, також homo heidelbergensis та homo erectus, різні види людей також співіснували в Африці», — відзначають автори статті.
Отже, одночасно з ранніми сучасними людьми на Африканському континенті існували також homo rhodesiensis. Це значне відкриття, і ось чому:
По-перше, воно свідчить, що не всі кам’яні знаряддя праці африканської середньої кам’яної доби
могли бути зроблені лише сучасними людьми — homo sapiens.
По-друге, нові дані ставлять під сумнів, що людська еволюція в Африці була послідовною — від археоантропів до людей сучасного типу. «З цього випливає, що пізні популяції homo rhodesiensis могли бути джерелом "примарних" інтрогресій
», — йдеться в статті.
Автори дослідження йдуть далі. Вони звявляють, що в світлі нових фактів наука мусить переглянути теорію, що від гейдельберзької людини відокремилися види неандертальців і homo sapiens.
Далі читайте про другу спробу неандертальців підкорити Сибір.
Автор: Олексій Петюх, історик, науковий журналіст
Фото: Модель черепа з Брокен-Гілла. Фото: Gerbil / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0