Найвідоміший череп Африки може змінити історію походження людства

Майже століття тому, 1921 року, біля африканського міста Брокен-Гілл (нині — Кабве в Замбії) знайшли стародавній череп. Це були останки першого відомого представника homo rhodesiensis — родезійської людини. Вважалося, що цей вид міг бути нашим предком. Тепер є вагомі причини в цьому сумніватися.

Череп із Брокен-Гілла вважається однією з головних знахідок викопних людей в Африці. Точно датувати його було непросто, але багато науковців вважали, що черепу близько 500 тисяч років. Однак нове дослідження міжнародної команди вчених встановило його вік досить точно.

У квітні 2020 року часопис  Nature  опублікував статтю, в якій дослідники вказують, що черепу з Брокен-Гілла близько 275–325 тисячі років. Вони аналізували землю біля знахідки, кістки голови, зуби та дрібні тваринні скам’янілості, знайдені поруч і всередині черепа. Датування здійснили за допомогою уранових ізотопів та методу електронного спінового резонансу (electron spin resonance dating).

«Тож так само, як у Євразії в пізньому середньому плейстоцені було багато еволюціонуючих популяцій неандертальців, денисівців, homo floresiensis, homo luzonensis і, можливо, також homo heidelbergensis та homo erectus, різні види людей також співіснували в Африці», відзначають автори статті.

Отже, одночасно з ранніми сучасними людьми на Африканському континенті існували також homo rhodesiensis. Це значне відкриття, і ось чому:

По-перше, воно свідчить, що не всі кам’яні знаряддя праці африканської середньої кам’яної доби могли бути зроблені лише сучасними людьми — homo sapiens.

По-друге, нові дані ставлять під сумнів, що людська еволюція в Африці була послідовною — від археоантропів до людей сучасного типу. «З цього випливає, що пізні популяції homo rhodesiensis могли бути джерелом "примарних" інтрогресій», — йдеться в статті.

Автори дослідження йдуть далі. Вони звявляють, що в світлі нових фактів наука мусить переглянути теорію, що від гейдельберзької людини відокремилися види неандертальців і homo sapiens.

Далі читайте про другу спробу неандертальців підкорити Сибір.

Автор: Олексій Петюх, історик, науковий журналіст

Фото: Модель черепа з Брокен-Гілла. Фото: Gerbil / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter