Середньовічна гомеопатія: ріг єдинорога від усіх бід
Середньовічні та ранньомодерні
європейці свято вірили в існування єдинорогів — не лише тому, що так вчила Церква. Ріг міфічної істоти можна було побачити та теоретично навіть помацати — довгий, рівний, спірально закручений, він іноді зустрічався серед асортименту торговців. Його вважали мало не панацеєю від усіх хвороб. Ціна на чудо-продукт була захмарною.
Згадки про єдинорога зустрічаються ще в античних авторів: давньогрецький лікар 5 століття до нашої ери Ктесій описує його, як індійського дикого віслюка з великим прямим рогом на лобі. В бестіаріях 12–14 століття і пізніших європейських джерелах єдиноріг найчастіше постає в образі великої конеподібної білої тварини з довгим рівним рогом на голові. Вважалося, що він надзвичайно прудкий, сильний і лютий — ударом рогу здатен вбити слона. Однак цю тварину може приборкати цнотлива дівчина — щойно він її побачить, то негайно вляжеться на коліна, наче маленьке козеня.
Ктесій вважав, що чаша з єдинорогового рогу може нейтралізувати отрути, а також захищає від конвульсій і епілепсії. Середньовічні лікарі на додачу до цього радили використовувати чудо-ріг для лікування чуми, будь-якої лихоманки, укусів отруйних змій і скажених тварин.
Люди продовжували вірити в єдинорогів досить довго — навіть тоді, коли вже загалом були знайомі з існуванням реальних носорогів. Занадто характерним був спірально закручений рівний ріг. Насправді його добували в морі: це ріг нарвала
— китоподібного морського ссавця, що живе в арктичних водах. Довжина нарвала — 4–5 м, вага — 900–3000 кг. У самців лівий верхній зуб розвивається у бивень вагою до 10 кг і довжиною 2–3 м.
Ріг цього «єдинорога» коштував дуже багато. Цілий могли собі дозволити лише найбагатші з багатих: 1553 року ріг, яким володів французький король, оцінювався в 20 тисяч фунтів
стерлінгів. За пів унції
диво-продукту в першій половині 17 століття давали 225 г золота
.
В міру становлення модерної науки, вчені все більше сумнівалися в існуванні міфічних єдинорогів, яких нікому не вдавалося побачити. Одним із перших їхнє існування в 16 столітті поставив під сумнів французький хірург і дослідник Амбруаз Паре. А 1638 року в Данії один зоолог вперше навів аргументи, що «ріг єдинорога» — це насправді просто бивень нарвала. Однак знадобилося ще понад 100 років, щоб освічені люди по всій Європі припинили вірити в існування прекрасних білих коней із рогом на лобі.
Далі читайте, як в 15 столітті вдалося витягнути стрілу з обличчя принца.
На обкладинці: фото Adrian Michael / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0