У всьому винні «роботи неоліту»: майнова нерівність виникла через кастрованих биків
Відкриття вчених поставило під сумнів давно усталене твердження про те, що майнова нерівність серед людей виникла майже одночасно з переходом від полювання-збиральництва до сільського господарства. Виявляється, не аграрне виробництво саме по собі стало причиною нерівності. Проте зміна характеру землеробства додала цінності землі, та забрала її у людської праці. WAS пояснює, як таке могло статися.
В новому дослідженні, опублікованому в журналі Antiquity, група вчених прослідкувала раптовий сплеск майнової нерівності. На всій території Євразії серед різних аграрних спільнот вона починає активно проявлятися лише 6 тисяч років тому. Співставивши різні дані, дослідники дійшли висновку, що економічні початки нерівності пов’язані з такою інновацією як використання плуга, що тягнуть воли.
Саме використання волів для орання землі стало технологією економії сил, що призвела до відокремлення багатства від праці — аналогічне відокремлення є ключовим і для сучасної майнової нерівності. «Плуги, що їх тягнуть воли, були роботами епохи пізнього неоліту
. Ефект був такий самий, як сьогодні, коли відбувається зростання економічної нерівності між тими, хто володіє роботами, й тими, чию роботу вони починають виконувати», — розповідає один з авторів дослідження економіст Інституту Санта-Фе Семюел Боулз.
Вчені проаналізували дані 150 археологічних розкопів, дійшовши висновку про різке збільшення нерівності приблизно 4 тисячі років до нашої ери — через кілька тисячоліть після появи сільського господарства. Другим важливим відкриттям є те, що нерівність тисячі років залишалася на дуже низькому рівні:
«Звичний історичний сюжет — про те, що аграрні спільноти одразу ставали більш нерівними — більше не працює, бо ми бачили, що деякі спільноти, які засвоїли сільське господарство, були дуже егалітарними протягом тисяч років», — зазначає співавтор дослідження економіст міланського Університету Бокконі Маттія Фокезато.
До 4 тисячоліття до н. е. люди Близькоого Сходу та Європи обробляли невеликі клаптики землі. Робота була переважно ручною з використанням мотик, в деяких випадках — за допомогою неспеціалізованої худоби — старих молочних корів. Але потім деякі землероби зуміли накопичити достатню кількість ресурсів, щоб прогодувати кастрованих тяглових биків — волів. Одна людина з парою волів може обробляти в 10 разів більше землі, ніж землероб з мотикою. Таким чином ці господарі змогли обробляти надалі значно більшу кількість землі.
Вже до 2 тисячоліття до н. е. багато полів були гігантських розмірів, а суспільства були сильно поділеними на багатих землевласників і малоземельних чи безземельних людей. Поки ключовим фактором для виробництва була робоча сила, нерівність мала обмежений характер — сім’ї не сильно відрізнялися тим, скільки робочої сили вони могли використовувати на сільськогосподарських роботах. Але коли ключовим фактором стала земля, то розбіжності між сім’ями розширилися — земля та інше матеріальне багатство могли накопичуватися й передаватися у спадок. Насильством, важкою працею чи просто через щасливу випадковість деякі сім’ї стали неймовірно багатими. Саме так виникла радикальна нерівність.
Вчені зазначають, що спільноти з найбільш вираженою нерівністю в історії зазвичай були більш крихкими й вразливими до політичних потрясінь чи змін клімату. З тих стародавніх часів тенденція до постійного збільшення майнової нерівності існує постійно. Але особливо яскраво вона проявляється в суспільстві з постійним технологічним розвиток — кожна нова «проривна» технологія здатна поглиблювати майнову нерівність. Без ефективних механізмів перерозподілу вона буде зростати, створюючи небезпеку для людського суспільства.