Таємничий наскельний напис вдалося розшифрувати — допомогли 2 тисячі євро

Двадцять років тому на атлантичному узбережжі Франції в регіоні Бретань виявили скелю з написом, який видно тільки під час відпливу. Лінгвісти не змогли розібрати послання. 2019 року комуна Плуґастель-Даула, на території якої знайшли камінь, оголосила нагороду за розшифровку — € 2000. Врешті на початку 2020 року напис вдалося прочитати.

Текст складається з двадцяти рядків. Розпізнати уривки слів вдалося тільки в двох — мова схожа на кельтську бретонську:

Roc ar b… dre ar grio se eveloh ar viriones baoavel

Obbiie: brisbvilar … froik … al

У написі зустрічаються також цифри 1786 і 1787, перевернуті латинські букви та знаки, схожі на скандинавські руни. Поруч висічено вітрильник зі штурвалом і серце з хрестом «Сакре-Кер» — старовинний католицький символ любові Ісуса до людей.

Були припущення, що підказки для розшифровки варто шукати у Святому Письмі. Також підказкою вважали вітрильник і цифри. У 1778–1783 роках Франція, яка підтримала США в боротьбі за незалежність, воювала з Великою Британією — в Плуґастель-Даула базувалися військові кораблі. Деякі моряки після встановлення миру залишилися жити в цій місцевості.

Але все виявилося простіше. Серед 61 отриманого варіанта розшифровки місцева влада вибрала одразу двох переможців — попри відмінні деталі їхні висновки збігаються: це посвята чоловікові на ім’я Серж, який помер біля узбережжя за кілька років до початку Французької революції (1789–1799).

В добре зчитуваній першій бретонській фразі йдеться: «Завдяки цим словам ви дізнаєтеся правду». Переможці конкурсу по-різному прочитали частини напису, які пояснюють причини загибелі Сержа. Професор кельтських студій Ноель Рене Тудік побачив: «Серж загинув, не вміючи веслувати, коли вітер перекинув його човен». А журналіст Роже Фаліго та карикатурист Ален Робе розгледіли цілу драму: «Він був втіленням хоробрості і жаги до життя. Десь на острові на нього напали, і він помер».

€ 2000 поділять порівну між двома командами.

Читайте далі, навіщо римляни носили із собою свинячий окіст.

Фото: Fred TANNEAU / AFP / East News

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter