Бритвою по горлу, мечем по пальцю: розслідування вбивства Рамзеса III
Фараон Рамзес III правив Стародавнім Єгиптом майже 32 років, приблизно з 1185 по 1153 рік до н. е. Він провів кілька успішних військових походів проти лівійців і нубійців, будував величні храми й намагався розв’язати проблему «народів моря», які почали свою міграцію під час Катастрофи бронзової доби. Правда, кінець правління був затьмарений постійним протистоянням з жерцями, страйками ремісників і, нарешті, змовою проти Рамзеса, фінал якої не до кінця зрозумілий.
Деталі «змови в гаремі» відомі нам з Туринського судового папірусу. У тексті папірусу від імені самого Рамзеса III описується засудження і страта змовників, серед яких була одна з його дружин, цариця Тія, та її син Пентаур
.
«Пентаур був приведений через змову, яку він зробив з Тією, своєю матір’ю, коли вона зломислила разом з жінками гарему, щоб зробити повстання проти його владики. Він був представлений перед суддями, щоб допитали його. Вони знайшли його винним і залишили його на місці. Він умертвив себе сам», — каже папірус.
Однією з перших версій трактування результату змови було припущення, що Рамзес III успішно пережив замах і зловив зрадників. Але незабаром помер від природних причин, оскільки після подій Туринського судового папірусу його ім’я пропадає з хронік, а фараоном називається його син Рамзес IV. Але все виявилося не так просто.
Мумію Рамзеса III знайшли в Долині Царів ще 1881 року. Але зняти поховальні стрічки тоді не вдалося, вони були сильно просочені смолою, боялися пошкодити старе тіло. Серія досліджень події 1153 року до н. е. почалася тільки 2002-го. Спочатку ідентифікували мумію царевича Пентаура, який довго був відомий єгиптологам як «Мумія, що кричить». Виявилося, що він помер від асфіксії. Зробив він це сам, як написано в папірусі, або йому все-таки допомогли — питання відкрите.
Але найцікавіше виявилося під стрічками на шиї самого Рамзеса — величезна рана від удару холодною зброєю: «Розріз пошкодив трахею, стравохід і великі кровоносні судини. Смерть наступила миттєво». А 2016 року знайшли ще одне пошкодження — відсічений великий палець ноги. Картина злочину виглядає досить чітко. На фараона одночасно напали двоє. Перший вдарив його мечем або сокирою по нозі, а другий в цей момент накинувся ззаду і перерізав Рамзесу горло. Вчені не заперечують, що смертельний поріз могла нанести дружина Тія.
Само собою, судити своїх власних убивць фараон не міг. Ймовірно, суд вершив його син, Рамзес IV, але робив це як би від імені батька, який висловлюється з того світу. Тому в Туринському судовому папірусі є пряма мова людини, на той момент вже покійної. Справу закрито.