Селянин 19 століття толерує гомосексуалів. Читаємо його аргументи

У 19 столітті люди могли ставитися до гомосексуальності терпиміше, ніж ми звикли думати. Навіть звичайні селяни готові були визнати, що гомосексуальність буває вродженою. WAS розповідає про важливе відкриття в галузі історії сексуальності.

Мова йде про раніше невідомий пасаж зі щоденника Метью Томлінсона — господаря ферми Доґ Хаус у Західному Йоркширі (Англія). Його знайшов докторант історичного факультету Оксфордського університету Імен О’Кіф (Eamonn O’Keeffe). Папери Томлінсона вже досліджували, але досі ніхто не звертав увагу на запис від 14 січня 1810 року.

Коментуючи повідомлення в пресі про страту морського офіцера за содомію, простий англійський фермер пише:

«Мені здається парадоксальним, як чоловіки, які є чоловіками, могли б отримати цю пристрасть; але все стає цікавіше, якщо такою є їхня природа з самого дитинства (як мені розповідали, це саме так) — якщо вони відчувають таку схильність і пристрасть у той життєвий відрізок, коли молода людина стає чоловіком; тоді це мусить розглядатися як щось природне, інакше — як дефект самої природи… Карати такий дефект смертю видається жорстокістю».

Далі Томлінсон ставить питання: як Бог може допускати настільки суворі покарання за рису, що є частиною божественного порядку в природі?

Щоденник англійського фермера Метью Томлінсона та сторінка із записом за 14 січня 1810 року. Фото: Wakefield Council Library
Щоденник англійського фермера Метью Томлінсона та сторінка із записом за 14 січня 1810 року. Фото: Wakefield Council Library

«У цьому щоденнику ми бачимо йоркширського фермера, який стверджує, що гомосексуальність є вродженою і що вона не має каратися смертю. Хоча в записах Томлінсона відображено думки лише однієї людини, його фраза “як мені розповідали” означає, що його точка зору ґрунтувалася на поглядах інших», — зазначає О’Кіф.

Це свідчить про те, що в часи перед Вікторіанською добою прості англійці могли ставитися до гомосексуалів терпиміше, ніж тогочасні закони й преса. Ба більше — звичайні люди на початку 19 століття обговорювали революційну ідею про одностатевий потяг як природне явище, яке можна помітити ще в підлітковому віці.

Відомо, що у ті часи філософ Джеремі Бентам та поет і політик Джордж Байрон могли висловлювати схожі погляди. Однак щойно відкритий запис із фермерського щоденника свідчить, що такі ідеї обговорювалися ще й за межами вузького кола інтелектуальної еліти.

Томлінсон записав свої думки щодо гомосексуальності після прочитання репортажу про страту флотського хірурга Джеймса Неємії Тейлора. 26 грудня 1809 року його повісили за акт содомії зі своїм молодим слугою. Тоді британська преса влаштувала моральну паніку, що посилювала тогочасне таврування одностатевого сексу.

При цьому Томлінсон зазначав, що в разі, коли гомосексуальна поведінка є вільним вибором, то таку людину все-таки варто покарати. Але навіть в цьому випадку він пропонував замінити страту на кастрацію.

Далі читайте про масові одностатеві шлюби в 19 столітті.

На обкладинці: чоловіча гомосексуальна пара, фото 19 століття. Джерело: Wikimedia Commons

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter