Ще один Вашингтон: історія одного раба

Джордж Вашингтон був не лише батьком-засновником і першим президентом США, але й власником кількох сотень рабів. Біографія деяких з них була не менш цікавою за долю президента. WAS розповідає історію Гаррі Вашингтона — раба, британського лояліста і лідера повстання проти Британії.

Гаррі Вашингтон, хоча це ім’я він отримав пізніше, народився в західній Африці, на території сучасної Гамбії. Він був одним з тисяч африканців, захоплених в рабство та переправлених до Америки. Там 1763 року його купив Джордж Вашингтон. Спочатку Гаррі відправили осушувати болото на плантації, потім він доглядав за кіньми.

1771 року Гаррі вперше втік з рабства і спробував заховатися в Нью-Йорку. Але через кілька тижнів його спіймали й відправили назад на плантацію.

Плантація Джорджа Вашингтона у штаті Вірджинія. Джерело: Бібліотека Конгресу США

Тим часом між тринадцятьма британськими колоніями в Америці та метрополією назрів конфлікт через високі податки, який згодом переріс в американську війну за незалежність. Аби ослабити бунтівників, британська адміністрація вдалась до нестандартних методів. В листопаді 1775 року губернатор Вірджинії лорд Данмор пообіцяв свободу усім рабам, які приєднаються до британської армії.

Так Гаррі Вашингтон втік з рабства вдруге. З колишніх рабів британці сформували «Ефіопський полк», форму його бійців прикрашав напис «Свободу рабам». «Ефіопський полк» розформували вже наступного року, але частина бійців, серед них і Гаррі Вашингтон, продовжила воювати в складі інших підрозділів по всьому театру воєнних дій — від Нью-Йорка до Південної Кароліни. Рабів-утікачів, які воювали на боці Британії, називали чорними лоялістами. Загалом протягом американської війни за незалежність таких було близько 80 тисяч.

«Солдати в уніформі», акварель Жана Батиста Антуана де Вергера. Джерело: Brown Military Collection, Brown University Library

Війну британці зрештою програли, і на мирних переговорах постало питання долі чорних лоялістів, які пережили війну. Американці вимагали, щоб їх передали колишнім господарям. Проте замість цього британці 1783 року евакуювали три тисячі колишніх рабів, серед них і Гаррі Вашингтона, до Канади. Ще через вісім років їм запропонували поселитись в британські володіння у Сьєрра-Леоне, Західна Африка. Британці обіцяли поселенцям землю: 20 акрів кожному чоловіку, 10 акрів кожній жінці та 5 — кожній дитині.

Проте після приїзду виявилось, що обіцянки ніхто виконувати не збирався. До того ж метрополія почала підвищувати податки. Зрештою 1800 року кільком сотням колоністів урвався терпець. Повстання проти британської адміністрації очолив колишній британський лояліст Гаррі Вашингтон, якому на той момент вже стукнуло 60.

На відміну від американської війни за незалежність, цього разу бунтівники програли. Решту життя Гаррі Вашингтон провів у вигнанні на узбережжі Буллом в Сьєрра-Леоне.

Читайте далі про головні битви війни за незалежність США.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter