Замість магнітика: що привезти зі Стародавнього Риму, якщо ви жмикрут
Ви вирушили на відпочинок і тільки в останній день подорожі згадали, що обіцяли привезти сувеніри. Витрачати гроші на дорогі подарунки шкода, навіть якщо ви прогуляли не всі. Але і їхати додому з порожніми руками — соромно.
Такі ж проблеми відчували гості столиці Римської імперії, приїжджаючи з провінцій. Туризм був розвинений слабко, китайських сувенірів не було, але бідних приїжджих рятувала фантазія.
Кілька років тому під час будівництва лондонської штаб-квартири компанії Bloomberg, на висохлій притоці річки Темзи, було виявлено культурний шар часів давньоримського Лондініума. Поселення було засновано 43 року нашої ери та аж до розпаду Римської імперії в 5 столітті воно залишалося важливим портом. В ході розкопок археологи виявили безліч артефактів, в тому числі 200 залізних стилусів.
Вчені датували залізні стилуси 70 роком н.е. Їх використовували для написання тексту на дерев’яних табличках, покритих шаром воску. Корисна річ — такими стилусами виводили квитанції, боргові розписки, договори. Але одна з «ручок» виявилася не просто інструментом для письма, з 4 сторін стилуса було видряпано послання латиною.
«Я приїхав з Міста. Я приношу вам вітальний гострий подарунок, який допоможе згадати мене. Я прошу, якщо вдача дозволить, щоб я міг би (дякувати) настільки ж щедро, як дорога довга (і), як мій гаманець порожній».
Дослідники запевняють, що під містом мається на увазі Рим, бо 70 року Лондініум мав регулярне сполучення з імперською столицею.
Відомо ще кілька подарункових стилусів, які було знайдено в різних куточках колишньої Римської імперії. Але цей — найцінніший, поетичний напис прекрасно зберігся.
У тому ж місці археологи виявили понад 14 тисяч давньоримських артефактів. Серед знахідок — кілька письмових документів, які болотиста багнюка також добре зберегла. Один із них, написаний між 60 і 80 роком, містить найдавнішу відому згадку Лондініума. Ще археологи знайшли бочку з написом «AMIN». Припускають, що мова йде про одне з найбільш елітних вин Імперії. Його смак оспівував історик Пліній Старший
у своїх працях.
Читайте далі про найдорожчу в світі шахову фігуру.
Фото: The Museum of London Archaeology (MOLA)