Шість фактів про Мамая
У травні 2018-го в бою з українською армією під Авдіївкою загинув відомий польовий командир так званої «ДНР», осетинський найманець на прізвисько «Мамай». Незабаром його забудуть, а справжнього Мамая пам’ятають вже 700 років. WAS згадує найважливіші факти з життя видатного правителя Орди.
- Мамай походив із багатого клану Кіят, який панував у Криму і Північному Причорномор’ї. Він одружується з дівчиною роду Чингісхана, дочкою майбутнього хана Бердібека. Коли тесть стає на чолі Золотої Орди, Мамай отримує посаду беклярберка — голови ханської адміністрації.
- 1359 року в монгольській імперії починається період розбрату — Велика зам’ятня. Бердібека вбивають, клани борються за місце хана. Мамай не є нащадком Чингісхана, тому не може очолити державу. Він воює за західну частину імперії, від Криму до Волги, і керує через маріонеткових ханів-чингізидів.
- Ординці вважають Мамая узурпатором, тож він шукає друзів серед чужих: єгипетських мамлюків, литовців, у кримських колоніях Венеції та Генуї. Сторону Мамая в міжусобиці спочатку приймає й Московське князівство. Але тільки до того часу, поки силу не набирає законний претендент на ханський трон — чингізид Тохтамиш.
- Московський князь Дмитро сподівається отримати преференції за підтримку Тохтамиша і відмовляється платити данину Мамаю. У напівміфічній Куликовській битві 1380 року Мамай зазнає поразки. Того ж року його військо без спротиву переходить до Тохтамиша.
- Мамай намагався сховатися в генуезькій фортеці Кафа (зараз Феодосія). Але колишні союзники схилилися до Тохтамиша і відмовляють у притулку. Мамай потрапляє в засідку і гине.
- За легендою, голову Мамая відвезли Тохтамишу, а тіло поховали з почестями. У середині 19 століття ймовірну могилу в своєму кримському маєтку знаходить художник Іван Айвазовськийі. 1941 року радянські археологи відкопали там кістяк без черепа.