4779

Шість голів на два тіла. Загадкові наслідки різанини шотландських кланів

Коли в одній могилі знаходяться шість черепів на два скелети це викликає чимало питань. Загадку групового поховання в Шотландії спробували розгадати сучасні дослідники з приватної компанії Field Archaeology Specialists Heritage й Університету Бредфорда.

Ще 1997 року в шотландському селі Портмангомак (Portmahomack) поблизу руїн церкви святого Колмана археологи знайшли в одному похованні два повних скелети й ще чотири окремих черепи. Обидва скелети, найімовірніше, належали двом клановим вождям, які загинули в сутичках з ворожими кланами.

Нещодавно дослідники-криміналісти реконструювали обличчя одного з повних скелетів. Тепер ми можемо побачити його кремезне, веснянкувате обличчя з густою бородою.

Зовнішній вигляд вождя клану шотландських горян, одного з «могили шести черепів». Фото: Face Lab, Liverpool John Moores University

Ця могила знаходилася всередині храму безпосередньо біля входу, що наглядно демонструє високе місце похованих у клановій ієрархії. Церква святого Колмана згоріла наприкінці 15 століття, приблизно в той самий час, коли трапилася одна із запеклих сутичок між кланами Росс і МакКай. Люди в могилах втратили свої життя (а деякі — і голови) під час конфлікту між цими кланами, вважають вчені.

Схоже, що спочатку в цій могилі поховали лише одну людину, яка мала страшні поранення від меча на обличчі. Одне з них було настільки жахливим, що щелепа була фактично відрубана від голови. Довкола голови цієї людини поклали ще чотири черепи без нижніх щелеп. Поки що дослідники не встановили, чи це були його друзі, близькі, чи вороги.

Скелет другого похованого кланового вождя. Фото: FAS Heritage

Згодом, можливо, — покоління по тому, в домовину поклали тіло ще однієї людини. «Череп першого мерця переклали до його ніг, щоб звільнити місце для голови другої людини, яка тепер також була оточена зайвими черепами», — розповідає археологиня Сесілія Сполл.

За даними вчених, обом похованим на момент смерті було від 46 до 59 років. Співробітники Face Lab at the Liverpool School of Art and Design змоделювали обличчя, власне, другого кланового вождя. Надалі дослідники збираються провести радіовуглецеве дослідження, проаналізувати ДНК і стабільні ізотопи, щоб дізнатися більше про всіх похованих в «могилі шести черепів», в тому числі — про їхню можливу спорідненість.

Далі подивіться в очі вбитому вождю піктів.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter