3303

Скоропадський про російських політемігрантів у Києві

У 1918 році, під час правління гетьмана Павла Скоропадського, деякі росіяни вирішили переїхати в Україну. Країна здавалася їм осередком спокою та стабільності – принаймні порівняно з більшовицькою Росією. У спогадах Скоропадського є цікаві спостереження про поведінку цих емігрантів. WAS публікує цей фрагмент мемуарів.

“Рідко якомусь уряду доводилося працювати за такої постійної злої критики, яка чомусь особливо розвинулася в Києві. Головними критиками були приїжджі.

Картина така: приїжджає змучена людина з комуністичного раю на Україну, звичайно про неї попередньо велося велике листування з данськими або німецькими посланниками в Петрограді чи Москві. Вона бомбардувала мене листами, а я з відповідними приписками з проханням про те, щоб допомогли його випуску з Совдепії, посилав ці прохання до міністерства закордонних справ для негайного клопотання про перепустку. Спеціально для розбору цих прохань у мене були призначені особливі години, оскільки на багато прохань мені доводилося писати особисто.

Після приїзду людина мовчить, спить, п’є і їсть – це перша стадія. Друга – хвалить, знаходить, що Україна прекрасна, і мова така милозвучна, і клімат хороший, і Київ красивий, і уряд хороший, все розумно – одним словом, рай! За цей час він встигає декого побачити з раніше прибулих і ось, так тижнів через два, входить в третю фазу. Ще веселий і люб’язний, знаходить, що все добре, але ось він їздив на візниках, вони вже дуже погані, і бруківка місцями неважлива, чому це тримають таких градоначальників.

– Так дозвольте, кажеш йому, Ви згадайте, що в Совдепії було, ми ж усього місяця два як працюємо, хіба можна тепер думати про візників і мостових, дякуйте Богові, що Ви живі.
– Так-то так, але все ж, – йде і на досить довгий термін.
Я вже розумів, що для нього настала четверта фаза.

Звичайно він вже не приходить додому, а його зустрічаєш або на вулиці, або ж де-небудь в театрі. Прекрасно одягнений, ситий, рум’яний і надзвичайно важливий.

– Знаєте Ви, що я Вам скажу, Ваша Україна дурниця, не має ніяких даних для існування, безсумнівно, що все це буде знищено, потрібно творити єдину неподільну Росію, та й українців ніяких немає, це все вигадка німців. Потім, знаєте, ну чому це в уряді тримати таких людей, – і пішла критика, і критика без кінця”.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter