Її звали Такабуті: страшна смерть білявої модниці зі Стародавнього Єгипту
Молоду жінку з міста Фіви на ім’я Такабуті, яка жила близько 2600 років тому, було жорстоко вбито. Щоб зрозуміти це, вчені провели справжнє розслідування із застосуванням найсучасніших технологій. Про шокуючі подробиці справи та інші несподівані результати дослідження відомої мумії розповідає WAS.
Саркофаг з мумією Такабуті можна побачити в Ольстерському музеї у Белфасті. До Північної Ірландії вона потрапила 1834 року, коли її купив один ірландський багатій. Тоді — після Наполеонівських воєн — в Європі з’явилася мода на все єгипетське, й активізувалася торгівля муміями.
1835 року зацікавлені європейці розгорнули мумію, побачивши її незвичайні світлі кучері. Відтоді вчені постійно вивчали Такабуті. Її ім’я вдалося дізнатися, розшифрувавши ієрогліфи. Також стало відомо, що вона була господинею великого дому у віці 20–29 років, ймовірно, — одруженою. Її мати звали Тасенірік, а батько був жерцем бога Амона. Вона жила в часи 25-ї династії (8–7 століття до н. е.), й була похована поблизу Фів
.
Однак лише останнє дослідження північноірландських вчених, результати якого оприлюднили 27 січня 2020 року, дало відповідь на питання про причину смерті цієї жінки та відкрило цікаві деталі її життя.
Результати наукового слідства
Комп’ютерна томографія та найсучасніші методи аналізу результатів показали, що жінці завдали удару ножем у верхню частину спини біля лівого плеча. Медики впевнені, що це призвело до швидкої смерті. «Часто відзначають, що вона виглядає такою умиротвореною, але тепер ми знаємо, що її останні миті були якими завгодно, але не мирними. Вона померла від руки іншої людини», — говорить професорка біоархеології Королівського університету Белфаста Ейлін Мерфі.
Також науковці побачили, що серце Такабуті знаходиться у тілі — недоторканне й чудово збережене. Хоча раніше вважалося, що з цієї мумії його вийняли. Зазвичай під час муміфікації серце залишали на своєму місці, бо саме воно вважалося вмістилищем душі. За давньоєгипетськими віруваннями, після смерті боги зважували серце, визначаючи таким чином, наскільки достойно людина жила.
Аналіз ДНК засвідчив, що жінка генетично була ближчою до європейців, ніж нинішні жителі Єгипту. «Генетичний слід Такабуті H4a1
— доволі рідкісний, його не знаходили в жодній стародавній чи сучасній єгипетській популяції. Та загалом мої результати узгоджуються з попередніми дослідженнями
про те, що стародавні єгиптяни були більш генетично близькими до європейців, ніж сучасні араби», — зазначає генетикиня Константіна Дросоу.
Дослідники звернули увагу й на сам факт наявності волосся в Такабуті: зазвичай стародавні єгиптяни голилися налисо й носили перуки. «Її рудувато-золотаве волосся було охайно завите й укладене. Це, мабуть, було дуже важливою частиною її ідентичності, якщо вона відкинула звичай голити голову. Дивлячись на всі ці факти, ми починаємо бачити маленьку молоду жінку, а не лише мумію», — констатує професорка Ейлін Мерфі.
Читайте далі про розслідування вбивства Рамзеса III.
На обкладинці: фото мумії та саркофагу Такабуті. Джерело: manchester.ac.uk