Ердоган перетворить Святу Софію на мечеть

Стамбульський собор Святої Софії позбавлять музейного статусу і перетворять на мечеть Ая-Софія. Ісламізація пам’ятки має відбутися після муніципальних виборів 31 березня 2019 року, заявив Реджеп Таїп Ердоган.

Храм став музеєм 1935 року за рішенням творця Турецької республіки Ататюрка, котрий ставив собі за мету перетворити традиційне мусульманське суспільство на модерну європейську націю. Однак сьогодні навіть цілком світські турки, як-от письменник і нобелівський лауреат Орхан Памук, схильні вважати реформи Ататюрка занадто різкими й почасти руйнівними. Тему перетворення Ая-Софії на мечеть періодично піднімають відтоді, як 2002 року до влади прийшла ісламістська Партія справедливості та розвитку на чолі з Ердоганом.

З 2016 року в Святій Софії щорічно читають Коран, однак раніше президент Туреччини публічно не підтримував ідею ісламізації собору. Навпаки, років зо п’ять тому він заявив, що людям, стурбованим статусом Ая-Софії, варто перейнятися заповненням наявних мечетей.

Історія питання

Свята Софія була збудована 537 року за правління імператора Юстиніана I. Храм названий на честь Ісуса Христа як Логосу, втілення божественної мудрості. Нинішня церква є третьою на тому ж місці — попередні були знищені під час народних повстань.

Османи завоювали Константинополь 1453 року. Західні мандрівники свідчили, що й до того собор перебував у поганому стані, тож султану Мехмеду II довелося добряче ремонтувати споруду. Після того Ая-Софія була мечеттю майже п’ять століть.

Київська Софія

Софійський собор у Києві будувався грецькими архітекторами в середині 11 століття, як дещо зменшена копія константинопольського. Схожість щезла в 17 столітті, коли храм перебудували під модний тоді бароковий стиль.

Зараз Софія Київська — національний заповідник, але за роки незалежності не раз озвучувалися пропозиції повернути її православним. Напередодні отримання автокефалії, в грудні 2018 року, спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що храм варто було б передати українській помісній церкві, «як ключовий собор українського православ’я».

7 січня 2019 року в Софії відбулася урочиста презентація томоса про автокефалію Української православної церкви. Не виключено, що українська копія може піти шляхом стамбульського прототипа.

Далі дивіться ілюстрований путівник по турецьких вусах.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter