Ердоган перетворить Святу Софію на мечеть
Стамбульський собор Святої Софії позбавлять музейного статусу і перетворять на мечеть Ая-Софія. Ісламізація пам’ятки має відбутися після муніципальних виборів 31 березня 2019 року, заявив Реджеп Таїп Ердоган.
Храм став музеєм 1935 року за рішенням творця Турецької республіки Ататюрка
, котрий ставив собі за мету перетворити традиційне мусульманське суспільство на модерну європейську націю. Однак сьогодні навіть цілком світські турки, як-от письменник і нобелівський лауреат Орхан Памук, схильні вважати реформи Ататюрка занадто різкими й почасти руйнівними. Тему перетворення Ая-Софії на мечеть періодично піднімають відтоді, як 2002 року до влади прийшла ісламістська Партія справедливості та розвитку на чолі з Ердоганом.
З 2016 року в Святій Софії щорічно читають Коран, однак раніше президент Туреччини публічно не підтримував ідею ісламізації собору. Навпаки, років зо п’ять тому він заявив, що людям, стурбованим статусом Ая-Софії, варто перейнятися заповненням наявних мечетей.
Історія питання
Свята Софія була збудована 537 року за правління імператора Юстиніана I. Храм названий на честь Ісуса Христа як Логосу, втілення божественної мудрості
. Нинішня церква є третьою на тому ж місці — попередні були знищені під час народних повстань.
Османи завоювали Константинополь 1453 року. Західні мандрівники свідчили, що й до того собор перебував у поганому стані, тож султану Мехмеду II довелося добряче ремонтувати споруду. Після того Ая-Софія була мечеттю майже п’ять століть.
Київська Софія
Софійський собор у Києві будувався грецькими архітекторами в середині 11 століття, як дещо зменшена копія константинопольського. Схожість щезла в 17 столітті, коли храм перебудували під модний тоді бароковий стиль.
Зараз Софія Київська — національний заповідник, але за роки незалежності не раз озвучувалися пропозиції повернути її православним. Напередодні отримання автокефалії, в грудні 2018 року, спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що храм варто було б передати українській помісній церкві, «як ключовий собор українського православ’я».
7 січня 2019 року в Софії відбулася урочиста презентація томоса про автокефалію Української православної церкви. Не виключено, що українська копія може піти шляхом стамбульського прототипа.