Солодощі для космосу: шоколад проти морозива

Ловити цукерки ротом у невагомості можна не тільки у фільмах про астронавтів. WAS разом із сервісом доставки їжі Raketa розповість, якими десертами тішили себе космічні пілоти.

Юрій Гагарін став не лише першою людиною, що покинула атмосферу Землі, але й першим космічним ласуном — на десерт він отримав шоколад в тюбиках. Відтоді шоколад є невіддільною частиною раціону екіпажів космічних кораблів. Він стабільно входив до меню під час космічної програми «Аполлон». Наприклад, 1971 року на борту «Аполлона-15» Девід Скотт і Джеймс Ірвін куштували гарячий шоколад під час роботи на поверхні Місяця. Також пілоти «Аполлона» мали сублімовані шоколадні пудинги. Аби відновити правильну консистенцію, пудинг треба було залити теплою водою.

Але особливий статус у космосі шоколад отримав у формі драже. Сталося це 12 квітня 1981 року, коли на борт шатлу «Колумбія» потрапив M&M’s. НАСА позбулася фірмової упаковки та помістила цукерки в більш традиційний для космосу вакуумний пакет. Експеримент вийшов вдалим. Відтоді шоколадні драже лишаються одними з найулюбленіших смаколиків пілотів — вони не розсипаються на крихти, а також займають небагато місця. Ці цукерки навіть стали елементом космічної розваги — астронавти підкидають їх в невагомості та намагатися схопити ротом.

Астронавт Лорен Шрайвер на борту космічного човника «Атлантіс» їсть цукерки M & M's, 1992 рік. Фото: NASA

В 1960-х морозиво також хотіли зробити ідеальним космічним десертом. Але тоді з цього нічого не вийшло. 1968 року по контракту з НАСА, компанія Whirlpool створила спеціальне ванільне морозиво для астронавтів. Деякі джерела стверджують, що воно таки було на борту «Аполлона-7». Проте єдиний із нині живих членів екіпажу Волтер Каннінгем стверджує, що не бачив на кораблі морозива.

«У нас ніколи не було нічого подібного», — заявив він журналістам 2016 року. Варто також пам’ятати, що в ранніх космічних програмах морозильні камери не передбачалися. А, наприклад, на Міжнародній космічній станції завжди тримається температура близько +25 °C.

Зате 2006 року морозиво точно з’явилося в космосі. Саме тоді на МКС доставили морозильну камеру для збереження дослідних зразків. «Навіщо морозильнику летіти порожнім?» — подумали в НАСА й завантажили його морозивом у стаканчиках Blue Bell. Вдруге морозиво прибуло на МКС на борту Dragon 2012-го, а потім ще раз — 2017 року. Втім, на жаль, морозиво не зможе стати в один ряд із шоколадом — його доставляють не так вже й багато, а те що є потрібно швидко з’їсти, щоб звільнити місце в холодильниках для зібраних аналізів.

Якщо душа бажає солодкого десерту, Raketa швидко привезе його за будь-яких обставин. І не забудьте вказати промокод від WAS — він дає знижку 100 грн при першому замовленні.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter