Коли Шрі-Ланка випереджала Європу: найдавніші стріли за межами Африки

На Шрі-Ланці знайшли наконечники стріл віком 48 тисяч років. Це найдавніше свідчення використання людьми лука та стріл за межами Африки. За словами науковців, нові знахідки допоможуть краще зрозуміти процес розселення стародавніх людей.

Представники homo sapiens з’явилися на Шрі-Ланці, за різними оцінками, 75–125 тисяч років тому. Під час останнього льодовикового періоду населення острова за розвитком технологій значно випереджало Європу. Але інформація про це починає з’являтися лише зараз — археологічні дослідження Шрі-Ланки довгий час ускладнювались громадянською війною на острові, яка закінчилась лише 2009 року.

Кістяні наконечники стріл знайшли в печері Фа-Гієн в південно-західній частині острова. Це — одна з найбільш ранніх відомих стоянок сапієнсів на острові. В печері також виявили кам’яні ножі, скребла, знаряддя для плетіння риболовних сітей та різноманітні прикраси. Кістки тварин на стоянці свідчать, що лук та стріли використовувались для полювання на дрібних мавп та білок.

Знахідки з печери Фа-Гієн. Наконечники стріл (А–Н) та скребла (І–К). Джерело: M. C. Langley / Science Advances

Розповсюдження лука та стріл раніше пов’язували з завершенням льодовикового періоду 11,5 тисяч років тому. Клімат став теплішим та вологішим, тундростепи змінились лісом, а великі ссавці льодовикового періоду — дрібнішими та швидшими лісовими тваринами. Лук та стріли дозволили людям пристосуватись до нових умов.

Проте ці уявлення базувались переважно на археологічних знахідках з Європи. Подальші дослідження показали, що за її межами технологія розвивалась інакше. Скажімо, у Південній Африці лук та стріли використовували вже 64 тисяч років тому. А нові знахідки на Шрі-Ланці ще раз доводять, що технологічний розвиток раннього людства був різноманітнішим та не таким лінійним, як вважалось раніше.

У своїй статті автори дослідження наголошують: протягом 20 століття археологи зосереджувались на Африці та Європі. Аби зрозуміти, як ранні сапієнси освоїлися в різних природних умовах по всьому світу, цей дисбаланс у дослідженнях необхідно виправляти, детальніше вивчаючи пам’ятки з інших регіонів світу.

Читайте далі про найдавніші зображення перевертнів з Індонезії.

На обкладинці: вхід до печери Фа-Гієн. Фото: Rapa123 / CC BY-SA 3.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter