Битва проти алкоголю: «сухий закон» у космосі

Таїнство причастя на Місяці, смердюче вино та нелегальний коньяк у тюбиках — алкоголь і космос ніяк не можуть остаточно порозумітися. WAS разом із сервісом доставки їжі Raketa продовжує тиждень космічної їжі. Цього разу говоримо про випивку.

Як і з їжею, із водою в космосі наразі повний порядок. Хоча б через те, що астронавти мають змогу самі виробляти воду. З 1990-х НАСА створила системи регенерації води. Для цього вся їжа, залишки води та навіть піт і сеча членів екіпажу заправляється в дистиляційні бочки та спеціальні фільтри. В кінці з цього виходить абсолютно придатна для вжитку вода, а отриманий метан викидається за борт.

Тобто жодних проблем із тим, аби зробити собі чай, каву, сік чи лимонад. А як у космосі з алкоголем? Якщо коротко: все складно.

Наприклад, речник НАСА Деніел Гуот стверджує, що на борту МКС вживати алкоголь заборонено:

«Вживання алкоголю суворо контролюється, інакше він може зашкодити роботі систем регенерації води».

Через це мешканці станції навіть не можуть користуватися одеколонами та лосьйонами, що містять спирт. Також на МКС можна забути про все, що може викликати гази та відрижку. Бувайте, газовані напої! Сильним аргументом проти алкоголю також є той факт, що робота членів екіпажу дуже відповідальна — ніщо не має впливати на увагу та швидкість реакції людей.

Звісно, не завжди все було так суворо. 1972 року під час підготовки запуску станції «Скайлаб» до меню астронавтів планували включити херес. За це відповідав Чарльз Бурленд, який близько сорока років розробляв програму харчування для НАСА.

Космонавти орбітальної станції «Мир» зібралися, щоб випити коньяк після пожежі 23 лютого 1997 року. Фото: Джеррі Майкл Ліненджер / NASA

Для станції було обрано особливий каліфорнійський херес, який продемонстрував свою стабільність на тестах. Він прекрасно себе почував у вакуумному пакеті. Але тести на літаку зі зниженою гравітацією, відомому під назвою «Блювотна комета» (Vomit Comet), себе не виправдали. Коли там відкрили пакет із вином на борту літака почало смердіти так, що у людей почалися блювотні рефлекси. Все що може розладнати шлунок — у космосі табу. Від хересу довелося відмовитися.

За словами Бурленда, також на рішення НАСА вплинула реакція громадськості, яку чомусь обурила новина про можливість вживання алкоголю в космосі. А опитування самих астронавтів показало, що більшості з них абсолютно все одно, чи буде в меню алкоголь.

Втім, алкоголь у космосі побував. Вперше — разом із пресвітеріанином Баззом Олдріном під час місії «Аполлона-11» на Місяці. 21 липня 1969 року, перед тим як разом із Нілом Армстронгом ступити на поверхню супутника Землі, Олдрін в місячному модулі здійснив ритуал причастя. Він випив трохи червоного вина, заївши його хлібом. Цей набір, підготований його пастором, він проніс потайки.

Радянський космонавт Георгій Гречко у книзі «Космонавт № 34. От лучины до пришельцев» згадує, як на борту «Салюту-6» знайшов флягу з написом «Елеутерокок». Там виявилося півтора літра нелегального коньяку.

Згодом Віктор Савіних, який брав участь в експедиції «Салют-7», згадував що на борту цієї станції також був коньяк. Начебто перед польотом його розфасували в десятки тюбиків та сховали на кораблі.

Хай у невеликих кількостях, але алкоголь у космосі був і проблем під час польотів не створив. Однак НАСА й досі дотримується «сухого закону».

Вип’ємо за здоров’я всіх землян? Замовляйте через додаток Raketa ще й напої до улюблених страв. З цим промокодом перше замовлення буде на 100 гривень дешевше.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter