Супербрати Бетке або три неймовірні способи перетнути Берлінський мур
9 листопада 2019 року виповнюється 30 років із моменту падіння Берлінського муру — з цієї події почався шлях до возз’єднання Німеччини
. Цю систему з бетонних мурів, укріплень і загороджень з «колючки» протяжністю 155 км почали будувати 1961 року. Доти мешканці Берліна могли безперешкодно пересуватися містом, а східні німці — переїздити до ФРН.
Рівень життя в Західній Німеччині був значно вищий, ніж у Східній. Це призводило до відтоку кваліфікованих робітників зі Східної Німеччини. До 1961 року 3,5 мільйони
східних німців переїхали на Захід — можливість вільного переходу загрожувала самому існуванню «червоної» Німеччини. Стіна відокремила вільний Західний Берлін від території соціалістичної НДР і розділила не лише територію та транспортні шляхи сполучення, але й сім’ї.
Загородження пильно охоронялися з боку НДР прикордонниками та співробітниками Штазі
, з боку Західного Берліну доступ до муру був вільний. В пошуках кращої долі жителі Східного Берліна шукали шляхи перетину стіни — способи втечі були різними, інколи вкрай екзотичними.
Три волелюбних брати
Чи не найбільш зухвалою можна вважати втечу на Захід братів Бетке – Інго, Хольгера та Егберта. Їхні батьки були лояльними громадянами тоталітарної держави. Але брати ненавиділи комунізм і не поділяли погляди своїх батьків. Всі вони успішно втекли на Захід, але у різний спосіб.
Спочатку втік старший, Інго, який жадав свободи й хотів побачити світ. Служба в прикордонних військах НДР допомогла втекти на Захід. У травні 1975 року він разом зі шкільним товаришем перерізав дротяну загорожу, пройшов мінне поле та переплив Ельбу на надувному матраці.
Mars’83, Ingo Bethke, à l’ouest, aide son frère Holger, à l’est, à tendre une tyrolienne au dessus du #MurdeBerlin pic.twitter.com/20eGCzcXXk
— Manu Marbaix (@ManuMarbaix) November 9, 2014
Сім’я Бетке в НДР зазнала утисків із боку влади, за родиною слідкували. Тож лише через 8 років після втечі старшого, середній брат Хольгер теж вирішив втекти. Він довго планував втечу разом зі знайомим електриком, з яким розробив пристрій для подолання муру. З горища високого будинку Хольгер планував пострілом із лука перекинути через стіну міцну мотузку. Там її мав знайти Інго й прив’язати до автівки, свій кінець мотузки Хольгер повинен був прикріпити до димаря й з’їхати по канату на спеціальному блоці.
Тижнями середній брат тренувався стріляти з лука і 30 березня 1983 року втікачі взялися до справи. Все йшло за планом, поки на середині шляху до свободи блок не зупинився — Хольгер з другом висіли на тросі, очікуючи, коли їх застрелять східнонімецькі прикордонники. Але, помітивши, що охоронці кордону міцно сплять, втікачі решту шляху успішно подолали на руках.
У НДР з батьками залишися Егберт. І хоча його дівчина погрожувала накласти на себе руки в разі втечі коханого, молодший Бетке ризикнув. Йому допомогли досвідчені брати.
Заради порятунку молодшого брата Інго і Хольгер продали свій паб у Кельні під назвою «Аль Капоне» й купили два суперлегких літаки. В Бельгії вони нелегально навчилися літати. Перша спроба 11 травня 1989 року зірвалася. 26-го вони спробували знову — вилетіли до Східного Берліна на літаках із червоними зірками на крилах. Інго підібрав Егберта, який весь час ховався у Трептов-парку. Все це знімав на камеру Хольгер, кружляючи в небі.
О 04:37 літаки успішно перетнули кордон на висоті 150 м над муром, а невдовзі вони приземлилися біля Рейхстагу. В НДР відчайдухів ніхто не помітив, а в ФРН їх зустрічали друзі. Після успішної операції всі троє пішли на пиво — справжні німці. «Це була найкраща випивка в моєму житті! Я думав, що більше не побачу своїх братів, але вони спустилися з неба, наче янголи, й забрали мене до раю!» — згадував потім Егберт Бетке.
Автор: Дмитро Трус
Далі читайте про запальні протести в Чехословаччині.
Фото на обкладинці: поліцейські поруч з легкомоторним літаком, що приземлився біля Рейхстагу. Джерело: picture-alliance / dpa