Конституція для лінивих: основні тези статей Пилипа Орлика

28 червня Україна відзначає День Конституції. Цього дня 1996 року було прийнято її сучасну версію. А першою українською конституцією називають «Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького».

1710 року, після смерті Івана Мазепи, їх у вигнанні склала козацька старшина на чолі з новим гетьманом Пилипом Орликом. Документ мав набрати чинності, коли шведський король Карл XII переможе Московське царство і надасть самостійність України.

WAS підготував короткий переказ статей «Пактів і конституцій».

1. Православ’я проголошується державною релігією. Жити в Україні іновірцям, особливо юдеям, не дозволяється. Гетьман повинен отримати благословення і перевести українську церкву під управління Константинопольського патріарха.

2. Треба закріпити межі України такими, якими вони були за Богдана Хмельницького. Гетьман повинен просити короля Швеції стати вічним протектором України. Московська держава повинна повернути полонених і виплатити компенсацію завданих збитків.

3. Треба встановити вічний мир і союз з Кримським ханством.

4. Війську Запорозькому треба повернути всі його землі та привілеї.

5. Дніпро та землі вздовж нього повинні належати Війську Запорозькому. Місто Трахтемирів треба повернути Україні та влаштувати там шпиталь для старих і покалічених козаків.

6. Гетьман повинен керувати країною за допомогою обраних радників. Три рази на рік проводяться збори генеральної ради.

7. Розглядати кримінальні справи козацької старшини має суд, а не особисто гетьман.

8. Допомагати гетьману в управлінні повинні обрані радники, а не його наближені та слуги.

9. Розпоряджатися скарбницею Війська Запорозького повинен обраний скарбник, а не гетьман.

10. Козаки та вільні селяни не повинні виконувати примусові роботи на землях гетьмана і старшини. Гетьман не повинен брати й давати хабарів, зобов’язаний боротися з корупцією серед старшини.

11. Вдови та сироти козаків, а також дружини козаків під час їхньої участі у військових походах не повинні платити податки й використовуватися для примусових робіт.

12. Треба переглянути права на власність і привілеї духовної та світської знаті, оскільки під час війни вони захопили безліч сіл, що раніше належали міським громадам.

13. Права і привілеї влади Києва та інших магістратів треба закріпити навічно.

14. Гетьманські службовці та військові не мають вимагати транспорт, харчування та гроші у населення під час поїздок, навіть службових.

15. Населення не повинно оплачувати наймане військо. Воно утримуватиметься коштом гетьмана.

16. Податківці та інспектори ярмарків повинні збирати з населення тільки ті податки, які закріплені в документах за підписом і печаткою гетьмана, і нічого більше.

Повний текст «Пактів і конституцій».

Читайте далі про заколот у Стамбулі, який не обійшовся без Хмельницького.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter