Вийшов тизер до «Захара Беркута». Є про що поговорити

5 червня 2019 був опублікований трейлер до українського фільму «Захар Беркут» режисера Ахтема Сейтаблаєва («Кіборги») з Робертом Патріком («Термінатор-2») у головній ролі. Великим планом у ролику показаний медальйон з двоголовим орлом, що висить на грудях у монгольського командира, — очевидна алюзія на сучасну Росію.

У першоджерелі, романі Івана Франка, монгольським загоном в Карпатах командував темник Бурундай. Це реальна фігура: він дійсно брав участь у штурмі Києва 1240 року, а далі повів загін на захід сучасної України.

Але що означав двоголовий орел для монголів у середині 13 століття?

Кадр з трейлера фільму «Захар Беркут». Джерело: FILM.UA Group / Youtube
Кадр з трейлера фільму «Захар Беркут». Джерело: FILM.UA Group / Youtube

Символ з’явився в Межиріччі не пізніше 2-го тисячоліття до нашої ери та за наступні століття поширився по Азії. З герба візантійської імператорської династії Палеологів птах розлетівся по християнських країнах Східної та Південної Європи.

Монголи іноді переймали й адаптували символіку сусідніх народів, зустрічався у них й двоголовий орел. Втім, поки його знайшли лише на монетах, що були викарбувані у Золотій Орді за ханів Узбека і Джанібека, тобто з кінця 13-го до середини 14 століття. Одна з версій пояснює це тим, що монетний двір контролював беклярбек Ногай, одружений на позашлюбній дочці візантійського імператора Михайла VIII Палеолога. Можна припустити, що від родичів дружини Ногай перейняв двоголового орла: розмістив його на своїй родовій печатці-тамзі, а потім на монетах.

Монета двору Сакчі, кінець 13 століття. Джерело: zeno.ru

У цій версії є недоліки. Ногай одружився близько 1273 року, а 1300 року помер. Найбільш раннє відоме зображення двоголового орла, як символа Палеологів, — це грамота імператора Андроніка II від 1301 року. Виглядає так, що монголи карбувати орла на монетах раніше, ніж Палеологи взяли його на свій герб.

Можливо, ординці запозичили двоголового орла в інших своїх сусідів. Зокрема, проти візантійської версії виступав відомий нумізмат-сходознавець Ріхард Фасмер.

«На східних монетах двоголовий орел зустрічається вже в кінці 12 століття на монетах Зенгідів, і на початку 13 століття на монетах Ортокідів, карбованих в різних містах Месопотамії… Досить імовірно, що і джучіди запозичили двоголового орла у своїх південно-східних сусідів, а не у Візантії» (Фасмер Р. Р.«Про дві золотоординські монети. Записки Колегії сходознавців при Азіатському музеї АН СРСР», 1927).

У будь-якому випадку, державним символом Золотої Орди двоголовий орел не був. І немає жодних відомостей про те, що монголи використовували його якось іще, крім друку на мідних монетах через півстоліття після походу Бурундая в Карпати.

Читайте далі, хто такі мокшани, і чому так називають росіян.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter