Найдорожча шахова фігура в світі: за скільки продали туру з острова Льюїс?

На початку липня 2019 року шахова фігура з острова Льюїс пішла з молотка на аукціоні Sotheby’s за $ 927 423 анонімному покупцеві. Півстоліття вона належала родині з Единбурга, яка не знала про реальну цінність фігурки — 1964 році член сім’ї купив її за якісь £ 5. Це робить кістяну туру найдорожчою на сьогодні шаховою фігурою у світі, яка дорівнює за вартістю цілим наборам шахів з золотом і діамантами.

Шахи острова Льюїс — це чотири набори фігурок, знайдених 1831 року в піску простим шотландським селянином Малкольмом Маклаудом. Історики сходяться на тому, що виготовлені фігури були десь між 1150 і 1200 роками, коли острова Зовнішні Гебриди (в тому числі й Льюїс) належали норвезьким королям. Власне, шахи виготовлені у вигляді скандинавських воїнів з моржового ікла й китового зуба.

Фото: Sotheby's / sothebys.com
Фото: Sotheby's / sothebys.com
Фото: Sotheby's / sothebys.com

Маклауд знайшов 78 шахових фігур, 14 шашок і ремінну пряжку. Якщо прийняти теорію про те, що набору було саме чотири, то не вистачає 1 коня, 4 тур і 45 пішаків. Можливо, що наборів було п’ять, і тоді до повного комплекту не вистачає куди більше фігур.

На даний момент 67 фігур, шашки та пряжка зберігаються в Британському музеї, і ще 11 шахів — в Національному музеї Шотландії.

Тура, продана на аукціоні, є однією з відсутніх фігур. Є надія, що й інші відсутні шахи знайдуться, просто поки що вони зберігаються на антресолі у якої-небудь шотландської сім’ї.

Читайте далі про найперспективніші скарби України.

Фото на обкладинці: Sotheby’s / sothebys.com

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter