Ностальгія: 5 визначних парадів до Дня Незалежності України

2019 року Україна відзначатиме День Незалежності без військового параду, а передбачені для нього кошти підуть на премії армійцям — так вирішив чинний президент Володимир Зеленський. Аби легше було зрозуміти, без чого святкуватимемо, варто згадати паради минулих років. WAS пропонує переглянути відео головних військових урочистостей.

Історія українських парадів до Дня Незалежності починається з приходом до влади Леоніда Кучми. 19 липня 1994 року він став другим президентом України, а вже 24 серпня українські військові — щоправда, без техніки — урочисто крокували центром Києва. Потім парадів не було до 1998-го — саме тоді участь у святкуванні вперше взяла військова техніка. Однак перший в історії держави справді гучний парад провели 1999 року.

1999

Це був останній рік першого президентського терміну Кучми. Саме тоді вирішили провести військовий парад за участі не лише наземної техніки, але й військової авіації. Приймав парад міністр оборони України Олександр Кузьмук.

2001

2000 року військові марширували Хрещатиком без техніки. Але 2001 року, до 10-ї річниці української незалежності, провели другий парад з розмахом: 6,5 тисяч військових у 19 «коробках», більш як 170 одиниць техніки, в тому числі — літаки та вертольоти. Парад приймав знову голова Міноборони Кузьмук, який за 2 місяці піде у відставку після скандалів з ракетними навчаннями. На трибуні поряд з Кучмою стоїть Володимир Путін, який тоді лише рік був президентом Росії.

2008

В 2002–2004 роках паради до Дня Незалежності, хоч і скромні, проводились щороку. А от за президентства Віктора Ющенка 3 роки їх взагалі не було. Проте 2008-го провели перший за 7 років парад за участі військової техніки, включно з авіацією: майже півтори сотні одиниць наземної техніки, 22 літаки та 8 вертольотів. Приймав його міністр оборони Юрій Єхануров. На парад витратили близько 70 мільйонів гривень з державного бюджету.

2014

2009 року парад був, але без наземної техніки — йшли «коробки» військових і літала авіація. За часів каденції Віктора Януковича не відбулось жодного параду до Дня Незалежності. Першим після 4-річної перерви став парад 2014-го проведений новообраним президентом Петром Порошенком. Півсотні одиниць техніки та 1,5 тисячі військових пройшлися Хрещатиком. Серед них були 120 учасників бойових дій на сході України — це був перший рік російської збройної агресії. Командував парадом генерал-лейтенант Анатолій Пушняков, який тоді обіймав посаду командувача Сухопутних військ.

2018

Наступні 4 роки паради в центрі української столиці були обов’язковою частиною святкування Дня Незалежності. 2018 року, в останній рік президентської каденції Порошенка, було проведено справді помпезний парад. Вперше за 10 років в дійстві брала участь і наземна техніка, і військова авіація: 4,5 тисяч військових, 250 одиниць техніки, в тому числі — американські ПТРК «Джавелін». Вперше в параді брали участь жіночі підрозділи та армійські капелани.

В інших країнах до військових парадів різне ставлення. Наприклад, у Парижі щороку, починаючи з 1880-го, проводять парад 14 липня, в день взяття Бастилії. 2018-го в ньому взяли участь близько 7,5 тисяч військових і 480 одиниць наземної техніки. Існують військові паради й у США — щочотири роки, під час святкування інавгурації новообраного президента, американські військовослужбовці проходять вулицями Вашингтона. 2018 року президент США Дональд Трамп хотів організувати повноцінний військовий парад 10 листопада в День ветеранів, але ініціативу розкритикували як копіювання традицій авторитарних режимів.

Далі читайте про людей, на честь яких названі бригади України.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter