Квітка Цісик. Український голос американских корпорацій
Гарна історія з хештегом #пишаймося. 4 квітня 1953 року народилася американська співачка українського походження Квітослава-Орися Цісик (Kasey Cisyk). Ось що варто про неї знати:
• Батьки Цісик — повоєнні емігранти з Західної України. У Нью-Йорку дівчина займалася академічним вокалом, але після смерті батька змушена була покинути навчання і виступати в нічних клубах. Згодом працювала бек-вокалісткою на студіях звукозапису, брала участь в роботі над саундтреками фільмів.
• Цісик мала рідкісне колоратурне сопрано: високий, рухливий і ніжний голос. Могла легко змінювати стиль. Також вміла співати дуже глибоким «білим голосом» — таку манеру виконання можна почути в Карпатах.
• Виконана Квіткою пісня до фільму «Ти світло мого життя» 1978 року була нагороджена «Оскаром» і «Золотим глобусом». Права викупив продюсер Пет Бун, і відтоді композицію співала його донька.
• На початку 1980-х років Цісик стала однією з найдорожчих виконавиць рекламних джинглів і пісень в США. Протягом 16 років вона була єдиним голосом Ford Motors. Також співала для ABC, NBC, CBS, Chevrolet, Cadillac, Toyota, Burger King, McDonald’s, American Airlines, Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola тощо.
• Наспіваний Цісик слоган Have you driven a Ford lately?
звучав у рекламі з 1981-го до 1998 року. За підрахунками менеджерів Ford, вже 1989 року загальна аудиторія запису склала 20 мільярдів людей. Тобто кожний тодішній мешканець Землі мав почути його чотири рази. Це був історичний рекорд для рекламного вокаліста.
• Разом з першим чоловіком, композитором-аранжувальником Джеком Кортнером, і другим чоловіком, звукорежисером Едвардом Раковічем, Цісик підготувала і випустила перші в США платівки з професійними записами українських пісень: «Квітка» (1980) та «Два кольори» (1989).
• 1983 року співачка вперше і востаннє відвідала рідний Львів.
• Померла 1998 року від раку. На честь Квітки Цісик названо вулиці у Львові та в київському передмісті Пуща-Водиця.
Читайте далі про роль української співачки Ірини Яросевич у Другій світовій.
Фото: brentramsey.com / Flickr / CC BY 2.0