Ülker - турецькі ласощі з кримським корінням

Ви, звісно, не зможете не впізнати бренд Ülker, якщо жили в Україні в 1990-х. А знали, що його створив кримський татарин?

Сабрі Улькер народився під Алуштою в селищі Корбек (пізініше перейменоване в Ізобільноє) в 1920-му. Якраз у листопаді того року в Криму впав режим Врангеля та прийшли більшовики.

Сабрі було 9 років, коли родина переїхала до Туреччини. 1944-й – страшний для кримських татар рік: тих, хто лишився в Криму, депортували. У той же час по інший бік Чорного моря молодий Сабрі Улькер разом із братом заснував невелику пекарню, де вироблялося печиво. Бізнес поступово зростав, а у 1970-х компанія вийшла на світовий ринок.

Це вже не лише бренд Ülker, а цілий холдинг під назвою Yıldız. Окрім печива та шоколаду він виробляє олію, молочні продукти, морозиво, каву… Напій Cola Turka, що з’явився у 2003-му, склав серйозну конкуренцію “Кока-колі” в Туреччині. У 2007 році до складу холдингу увійшла придбана за 850 мільйонів доларів бельгійська шоколадна компанія Godiva.

На межі століть Сабрі Улькер – один із найзаможніших турків та відомий меценат. Ülker – титульний спонсор двох головних футбольних клубів країни, “Галатасарая” та “Фенербахче”. Крім того, цю назву носить куплений Улькером успішний баскетбольний клуб.

“Шоколадний король Туреччини” помер у 2012-му. На похороні був присутній зокрема тодішній прем’єр-міністр Реджеп Тайїп Ердоган. Бізнес-імперію успадкував син Сабрі – Мурат. У наш час він лишається у топі списків турецьких мільярдерів.

Для обкладинки використане фото: Yıldız Holding A.Ş. / CC BY-SA 4.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter