Везувій вбивав повільно: моторошні докази

Виверження Везувію 79 року н. е. знищило кілька давньоримських міст на півдні Італії, найвідоміші серед яких — Помпеї та Геркуланум. Дослідники часто стверджували, що люди загинули миттєво, бо їх убив пірокластичний потік. Однак доля багатьох жителів Геркуланума була страшнішою — повільна болісна смерть.

Найбільших мук, ймовірно, зазнали жінки й діти, які намагалися сховатися від небезпеки в прибережних спорудах. Про це йдеться в новому дослідженні британських й італійських науковців, опублікованому в журналі Antiquity.

Павільйони для човнів fornici в Геркуланумі. Фото: Rachelle Martyn та інші автори / Antiquity

За попередні десятиліття археологи розкопали останки 340 людей на набережній Геркуланума — безпосередньо на березі та в 12 кам’яних павільйонах для човнів. Раніше припускали, що всі вони загинули швидко — кров закипіла, мізки вибухнули, тіло буквально випарувалося. Тепер вчені вважають, що тут все було інакше.

Високі температури руйнують колаген у кістках та змінюють їхню кристалічну структуру. Проаналізувавши ребра 152 скелетів, що були в павільйонах, науковці побачили: на кістки діяли недостатньо високі температури, щоб випарувати тканини тіла. Ба більше — в 92 % кісток колаген зберігся добре. На думку дослідників, скелети, швидше, запеклися, а не обгоріли.

Скелети загиблих в одній із кам’яних камер fornici в Геркуланумі. Фото: Rachelle Martyn та інші автори / Antiquity

Кам’яні павільйони для човнів, де сховалися люди, найімовірніше, були нагріті пірокластичним потоком. Він же завалив виходи з цих споруд, перетворивши їх на печі, в яких люди померли від задухи й жару. Більшість тіл у кам’яних камерах належали жінкам і дітям, тоді як чоловіки й хлопці-підлітки загинули на березі, намагаючись спустити на воду човни.

Далі читайте про 5 легендарних будівель, знищених вогнем.

На обкладинці: план розкопок і лазерний 3D-скан розкопок у 8-му павільйоні Геркуланума. Фото: Rachelle Martyn та інші автори / Antiquity

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter