Вся правда про аріїв

«Я арієць і пишаюсь цим!» — затверджена урядом тема для творів, які 2018 року будуть писати на вступних іспитах у вишах Таджикистану. У цьому немає нічого смішного, пояснює #WAS.

Навколо термінів «арії» і «арійці» утворилося безліч псевдонаукових теорій. Але сучасна наука чітко визначає: до арійської родина входять носії мов іранської та індоіранської груп. До них зараховують частину сучасних індусів, непальців, іранців, афганських пуштунів, осетин, таджиків, циган. Антропологічно ці нації сильно відрізняються і не вважають один одного родичами.

Наприкінці 19 століття народилося вчення про «справжніх арійців», білявих і блакитнооких. Тоді батьківщиною всіх індоєвропейців назвали північ Європи. Вважали, що мешканці регіону («нордична раса») краще за інших зберегли автентичний арійський ген.

Братським арійським народом Гітлер називав іранців. За збігом, Іран зручно розташований на шляху до Індії і володіє великими природними ресурсами. 95% іранців — шиїти. Німці оголосили шиїтський іслам арійської релігією, що протистоїть арабському ісламу «семітського сунітського напряму».

Шаху Пехлеві це подобалося. Напередодні 2-ї світової Німеччина була найбільшим торговим партнером Ірану. На вулицях Тегерана висіли плакати «На небесах Аллах — твій пан. На Землі — Адольф Гітлер».

Таджицька мова — діалект перської (офіційна мова Ірану) і входить до арійської родини. Близько половини таджиків мають у ДНК гаплогрупу R1a. Поширення цього генетичного маркера в Євразії пов’язують з міграцією аріїв. 10% жителів гірських районів Таджикистану мають біляве або руде волосся. Вони арії, і хай пишаються.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter