Всевидяче око: як нейромережа знайшла втікачів з Алькатрасу
Алькатрас вважали в’язницею, з якої неможливо втекти живцем. Але схоже, кільком відчайдухам все-таки вдалося — про це дізналися завдяки технології розпізнавання облич. Розповідаємо неймовірну історію втечі та пошуку злочинців.
Острів Алькатрас знаходиться у затоці Сан-Франциско. З 1934 по 1963 роки тут була найбільш захищена в’язниця США, тюрма серед тюрем, куди відправляли схильних до втечі в’язнів, а також особливо небезпечних злочинців. Тут сиділи такі відомі гангстери, як Аль Капоне та Джордж «Кулемет» Келлі
. Конструкція Алькатрасу та строгість внутрішнього режиму робили втечу практично неможливою. Ті ж, кому вдавалося перехитрити охоронців, мали ще подолати 2-кілометрову смугу холодної води з сильними течіями у затоці.
За 29 років існування в’язниці на острові Алькатрас із неї намагалися втекти 36 людей. 23 спіймали, шістьох застрелили, двоє потонули, решту п’ять офіційно вважають «зниклими, імовірно, втонулими». Серед цих п’яти — троє ув’язнених, які втекли з острова в червні 1962 року: Френк Морріс і брати Джон та Клеренс Енгліни.
Френк Морріс перший вирок отримав у віці 13 років, відтоді постійно опинявся в руках правосуддя за крадіжки та пограбування. 1959 року він втік з в’язниці штату Луізіана, через рік його спіймали на крадіжці зі зломом і відправили в Алькатрас. Брати Енглін теж не вперше опинялися за ґратами та мали за плечима спроби втечі. Четвертим учасником плану мав бути Аллен Вест. Всі четверо вже були знайомі за попередніми ув’язненнями, а в Алькатрасі їх поселили у сусідніх камерах. В грудні 1961 року у Морріса з’явився план втечі.
Протягом кількох місяців в’язні заточеними ложками розширювали вентиляційні шахти у своїх камерах. Аби переплисти затоку, вони зробили пліт з надутих дощовиків. Щоб охоронці не помітили їхню відсутність вночі, втікачі змайстрували бутафорські голови з суміші цементного пилу, зубної пасти, туалетного паперу та мила, для реалістичності на них навіть наклеїли волосся.
Втеча відбулася в ніч на 11 червня 1962 року. Четвертий учасник плану Аллен Вест залишився в Алькатрасі, бо не зміг швидко зняти вентиляційну решітку у своїй камері.
ФБР після розслідування заявило, що втікачі потонули в затоці. Але час від часу до поліції та преси надходили повідомлення про те, що когось із втікачів бачили то в Бразилії, то в США.
2015 року History Channel оприлюднив фото, на якому двоє чоловіків, схожих на братів Енглін, позують на фоні термітника. Світлину передав родині їхній друг, який нібито зустрів 1975 року Джона та Клеренса у Ріо-де-Жанейро. А тепер фото проаналізували за допомогою технології розпізнавання облич, і програма встановила, що на 99,7 % чоловіки на фото — ті самі втікачі.
Наступного року після втечі Алькатрас закрили через нерентабельність. Зараз там працює музей, який щороку відвідує більше мільйона туристів. А про втечу 1979 року зняли фільм, де роль Френка Морріса грає Клінт Іствуд.
Читайте далі про найромантичніше пограбування в історії.
На обкладинці: втікачі з Алькатрасу. Скріншот: IdenTV: The Long Shot / ROTHCO