Вбивай комуністів, будуй інфраструктуру — правила керування Альфредо Стресснера

Загадайте військового диктатора з Південної Америки, який вбивав комуністів і піднімав економіку. 100 % відповідей буде з ім’ям Піночета. Він — зірка серед прихильників жорсткого правого курсу. Несправедливо, адже сусідньою державою керував генерал, чиї репресії та реформи виявилися ефективнішими.

5 травня 1954 року владу в Парагваї захопив головнокомандувач збройних сил Альфредо Стресснер. Протягом наступних 35 років він вісім разів обирався президентом на зразково нечесних виборах, поки не був скинутий своїм сватом, генералом Родрігесом.

Під час правління Стресснера були страчені або зникли близько 4 тисяч громадян, насамперед лівих поглядів. Стресснер слухав по телефону, як заживо пиляють на частини секретаря Компартії Парагваю. В результаті геноциду вимерли також тисячі індіанців гуарані й аче.

Для порівняння — режим Піночета вбив близько 3 тисяч людей. До цього числа входять партизани, які загинули в боях з урядовою армією.

Однак Парагвай випереджав Чилі не лише за розмахом репресій, а й за темпами зростання економіки. Стресснер скасував податок на прибуток, інвестував у дороги і мости, зробив країну великим експортером сої, спільно з Бразилією побудував одну з найбільших ГЕС у світі. Довгий час саме Парагвай, а не Чилі, був найбільш динамічною економікою Латинської Америки. До 1973-го ВВП зростав у середньому на 4,9 %; з 1974 до 1981 року — на 10 % щорічно.

Для порівняння — за 17 років правління Піночета був лише один рік, коли економіка Чилі зросла на 10 %, а двічі вона скорочувалася на 11 % і 13 %.

Фото: зустріч Стросснера (праворуч) з Піночетом 14 травня 1974 року; Асунсьйон, Парагвай; AP / Eduardo Di Baia / EastNews

Читайте далі, як українець Роберто Козак рятував латиноамериканських комуністів.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter