Злочини фінських дідів в Україні відгукнулись у Німеччині
На початку березня 2019 року берлінські антифашисти закликали жителів міста не відвідувати пивний ресторан Bryggeri Helsinki. Річ у тім, що власник ресторану Пекка Кяріяйнен — голова товариства фінських ветеранів SS і син Кеійо Кяріяйнена, що воював у фінському добровільному батальйоні дивізії SS «Вікінг». Розповідаємо, як фіни воювали за Гітлера, і як до цього ставляться їхні нащадки.
Фінляндія вступила в Другу світову війну 21 червня 1941 року
на боці Німеччини з метою повернути території, що були втрачені у війні проти СРСР 1939–1940 років. Фінська армія вважається непричетною до військових злочинів, в ній служили євреї та навіть існувала польова синагога.
1 серпня 1944 року пронімецький уряд пішов у відставку. Президентом став маршал Карл Густав Маннергейм, який на той момент вже зневірився в здатності Райху здолати Радянський Союз. Незабаром країна вийшла з війни й навіть воювала з вермахтом у Лапландії.
Історія участі Фінляндії у Другій світовій виглядала б цілком чистою, якби не 1400 добровольців в дивізії SS «Вікінг». Фінська влада підтримала бажання громадян воювати за Райх, щоб позбутися молодих симпатиків нацизму. З червня 1941 року по травень 1943 року фінський батальйон «Вікінга» пройшов бойовий шлях від Закарпаття до Кавказу, зазнав великих втрат під Грозним і був розпущений.
Серед добровольців був і батько Пеккі Кяріяйнена. Він вів щоденник, який пізніше дістався синові. Там згадується епізод, коли жителі селища Новики поблизу Тернополя пригостили німецьких солдатів бутербродами, молоком і яйцями.
«На знак подяки німці розстріляли пару смаглявих українців, стверджуючи, що ті були євреями. На мій погляд, це була абсолютна свинська поведінка!», — писав Кяріяйнен.
Пеккі Кяріяйнен стверджує, що, згідно із записами його батька, серед фінських добровольців SS були люди, які не збиралися воювати. Вони нібито вирушили до Німеччини тільки для проходження військової підготовки, але були несподівано для себе кинуті на фронт. Фінляндія нібито використовувала цих солдатів, щоб забезпечити постачання зброї та припасів з Райху.
Втім, існують щоденники інших добровольців і архівні документи, що свідчать про участь фінів в злочинах на території СРСР, в тому числі в Україні. Вони зафіксовані у звіті, який 8 лютого 2019 року опублікувала група дослідників, чию роботу підтримував уряд Фінляндії.
Ось деякі з висновків у звіті:
- «… підтверджені кілька випадків, коли фінські добровольці SS брали участь в насильницьких діях проти мирних жителів і євреїв»;
- «… фінські добровольці могли брати участь в навмисному вбивстві декількох сотень радянських військовополонених в Україні та на Кавказі».
2018 року у Фінляндії жили 17 ветеранів дивізії SS «Вікінг». Всі вони отримують матеріальну допомогу від держави, як ветерани війни.
Читайте далі, які пенсії отримують ветерани SS по всьому світу.
На обкладинці: катер військово-морських сил «Форе-Ост» на Ладозькому озері, 1942 рік. Фото: Finnish Wartime Photograph Archive / SA-kuva