Старіше за Трипілля: в Ізраїлі знайдено найбільше поселення Кам'яної доби

Грандіозне селище, населення якого 9 тисяч років тому складало близько 3 тисяч людей, було виявлено під час будівництва нового шосе біля Єрусалима. Цю знахідку в місцевості Моца вже назвали найбільшим зі знайдених в Ізраїлі населених пунктів Кам’яної доби. Досі вважалося, що на теренах, де згодом постало Юдейське царство, не було значних неолітичних поселень.

Жили там люди достатньо високої культури — вони займалися сільським господарством і торгували з віддаленими поселеннями з території сучасної Туреччини. Жителі були переважно землеробами. В спеціальних зерносховищах виявлено різні види рослин — люди з Моци культивували сочевицю, нут, квасолю та інші бобові. Також займалися тваринництвом — розводили кіз, свиней та корів.

«Це перший випадок, коли вдалося знайти настільки велике селище доби неоліту — давністю 9 тисяч років — на теренах Ізраїлю. Як мінімум 2–3 тисячі людей жило тут — це рівень сучасного міста», — розповідають археологи Хамоуді Халаїлі та Якоб Варді.

Як повідомляє Відомство старожитностей Ізраїлю, на розкопках в Моці вчені знайшли будівлі з кімнатами, громадські приміщення і ритуальні місця. Деякі будинки навіть мають оштукатурену підлогу. Численні вулиці й провулки показують, що поселення мало складну внутрішню структуру.

Довкола будівель також було виявлено людські поховання, в деяких з них знаходять різні речі, які мали допомогти небіжчикам в посмертному існуванні. Цікаво, що деякі з них явно походять здалеку: мушлі з Середземного і Червоного морів, обсидіановий бісер з Анатолії та дитячі перламутрові браслети.

Археологи на місці розкопок. Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il
Археологи Хамоуді Халаїлі (праворуч) і Якоб Варді (ліворуч) на місці розкопок. Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il
Частки намиста з обсидіану. Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il
Браслет. Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il
Крем'яний ніж. Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il
Кам'яна статуетка (обличчя). Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il
Кам'яна статуетка (бик). Фото: Israel Antiquities Authority / antiquities.org.il

На розкопі в Моці також знайшли тисячі кам’яних наконечників для стріл, сокир, серпів та ножів. Після закінчення неолітичного періоду, люди продовжували мешкати в цьому поселенні. Тому археологи знаходять також ранні металеві вироби. Ізраїльські вчені продовжують розкопки й планують опублікувати цілий ряд статей за отриманими матеріалами.

Далі читайте про проблеми перенаселення в протомістах Кам’яної доби.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter